21. ročník festivalu Hory a mesto

PRIPOJTE SA K PRÍRODE
19. - 23.5.2021 online na Kino Doma / Kino Lumière

filmy - diskusie - prednášky - sprievodné podujatia

Ochrana životného prostredia, šetrný prístup k prírode a zachovanie jej prirodzenosti budú silnými témami 21. ročníka festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční 19. – 23. mája 2021 online na Kino-doma.sk a v prípade uvoľnenia opatrení v Kine Lumiére v Bratislave. Envirosekcia je už dlhodobo súčasťou programu festivalu a stala sa z nej prierezová téma, ktorá prepája všetky sekcie festivalu Hory a mesto. Inak to nebude ani tento rok.

Tohtoročný festival začína v stredu 19. mája 2021 o 18:00 prednáškou a diskusiou k 100. výročiu najstaršieho kontinuálne vychádzajúceho časopisu Krásy Slovenska. Vo štvrtok 20. mája o 18:00 sa v sekcii Sen o riekach bez plastov bude venovať ochrane povrchových vôd a negatívnemu vplyvu plastov na vodné ekosystémy a naše zdravie. O počasí na horách budú diskutovať meteorologička Miriam Jarošová a meteorológ Miro Žiak v piatok 21. mája o 18:00.

V sekcii o horských chatách sa predstavia v sobotu 22. mája o 18:00 chatári Marek Šurina, Tomáš Petrík a predseda KST Hikemates Patrik Pajta. Chatár a horský vodca Tomáš Petrík v prednáške Hory na full time priblíži, ako sa udržiava legendárna chata “Brnčalka” pri Zelenom plese v Tatrách a čo to znamená byť dobrým chatárom, horským vodcom a horolezcom. Patrik Pajta priblíži ciele turistického združenia Hikemates, ktoré ponúka inovatívny turistický portál a rozbieha projekt budovania turistických útulní s cieľom spájať ľudí a hory.

Aj tento rok je súčasťou festivalu filmová súťaž, výstava fotografií, lezecké preteky a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých.

Festival prebieha od stredy (19. 5. 2021) do nedele (23. 5. 2021), momentálne vo verzii online na platforme kino-doma.sk.

Program nájdete na www.horyamesto.sk/program