Program je súčasťou festivalu Hudba sveta Žilina.


13. októbra 2023 už po deviaty krát rozozvučí mestské a klubové priestory festival Hudba sveta Žilina.

Program :

  • FS Rozsutec (SK) 
  • Ondro a kamaráti (SK)
  • Varkocs (SK)

Festivalový večer v Smer Music Klube začneme worshopom, ktorým nás bude sprevádzať Folklórny súbor Rozsutec majstrovsky prezentuje prekrásny slovenský folklór, pričom svojim širokým repertoárom pokrýva takmer celé územie Slovenska. Pod taktovkou choreografa Štefana Muchu ponúknu návštevníkom festivalu originálne spojenie rôznych štýlov a žánrov počas ich temperamentného tanečného workshopu.

Ľudová hudba a experimentovanie? Presvedčte sa na vlastné uši, že je to možné spolu s Ondrom a kamarátmi. Odvážny projekt zameraný na experimentálne spracovanie ľudovej hudby, vám dokáže, že folklór na Slovensku ešte zďaleka nepovedal posledné slovo a šikovní mladí muzikanti ho dokážu priblížiť aj poslucháčom mladšej generácie. Upravujú najmä piesne zo stredného Slovenska a severného Srbska. Kombinujú spev, sláčikové nástroje a klavír, ale aj organ a horehronský viachlasný spev zapísaný v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Autentické prvky slovenskej ľudovej hudby sem tam okorenia aj experimentálnymi prístupmi. Iniciátor a líder projektu Ondrej Druga (pôvodne akordeonista a spevák v ansámbli Kataríny Málikovej) nadväzuje na obdobie ich spoločnej tvorby, ktorá predchádzala Málikovej debutovému albumu Pustvopol.

Záver festivalového programu bude patriť hosťom z južného Slovenska. Ich originálny zvuk si proste zamilujete. Pri počúvaní tvorby kapely Varkocs  sa ocitnete na poriadnej dedinskej veselici v mýtmi opradenej Veľkej Morave. Svoj štýl popisujú ako „chuligánsky folklór“ – energiou nabitý zvuk ľudových nástrojov v kombinácii s rytmikou pobádajúcou k tancu. Členovia kapely vytvorili v roku 2018 špeciálny projekt okolo Erika Turteva, virtuózneho hráča na drumbľu. Dopĺňajú ho nemenej talentovaní a odhodlaní hudobníci Mária Valentová (spev, šejkre) a Roman Turtev (bicie, drumbľa, šamanské bubny). Vo svojej hudbe používajú predovšetkým staré pohanské slovanské a maďarské akustické ľudové nástroje. Ich cieľom je zbierať piesne venované drumbli, tak ako sa tradujú v rôznych etnických skupinách žijúcich na Slovensku (napr. slovenské, maďarské, rusínske a moravské). Spievajú preto v štyroch jazykoch. Repertoár vychádza z piesní, ktoré sa naučili od starých dedinských majstrov a našli v archívoch. Drumbľa má v slovenskej ľudovej hudbe osobitné miesto, bola rozšírená hlavne medzi rómskymi kováčmi a jej použitie sa na Slovensku rýchlo rozšírilo, používali ju pastieri aj dedinskí hudobníci.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


>> Pozrite si celý program festivalu Hudba sveta Žilina.