Montessori metóda je spôsob výučby, pri ktorom je rešpektovaná najmä osobnosť dieťaťa, a nie je založená na memorovaní žiakov. Životopisná dráma Maria Montessori ukazuje príbeh zakladateľky tejto metódy, ktorá napriek všetkým ťažkostiam svojej doby pomáhala práve tým deťom, na ktoré spoločnosť zanevrela.
1900, Paríž. Lili d ́Alengy je obdivovanou kurtizánou, miláčikom parížskej smotánky. Každý muž túži po jej pozornosti. Má ale tajomstvo, ktoré by mohlo jej postavenie ihneď zničiť. Má dcéru Tinu, ktorá trpí zdravotným postihnutím. Zo strachu o stratu svojej dlho budovanej povesti drží Tinu v ústraní. Tá už je ale vo veku, kedy sa o ňu Lili nie je schopná postarať, možno ani nechce, a preto sa rozhodne odísť do Ríma. Údajne je tam lekár, ktorý by Tine dokázal pomôcť. Po príchode s prekvapením zistí, že lekár nie je muž, ako je v tom čase bežné, ale žena. Volá sa Maria Montessori a vyvíja revolučnú metódu výučby pre postihnuté deti so závažnou poruchou učenia. V rámci vývoja tejto metódy zakladá „Casa dei Bambini“, prvú školu určenú pre deti, ktoré potrebujú špeciálny prístup. Vďaka trpezlivosti a osobitému prístupu ku každému jedincovi, špecifickými pomôckami a učením hrou dosahuje úžasné výsledky.
Rovnako ako Lili, aj Mária ale skrýva tajomstvo. Má totiž nemanželské dieťa, čo je vo vtedajšej spoločnosti úplne neprijateľné. Musí sa rozhodnúť, či je pre ňu dôležitejšia jej škola a žiaci, alebo vlastný syn. Obe ženy tak spája nepriazeň osudu, ale aj vďaka tomu si sú vzájomnou oporou, spoločne prepíšu históriu a vyvolajú revolúciu vo výučbe.
Dnes existuje uz aj na Slovensku veľa materských a základných škôl s prvkami výučby podľa Marie Montessori.
Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.