KONKRÉTNE LETO - Súčasné európske geometrické tendencie
28.6. – 29.7.2018, Bratislava
Hlavným zámerom organizátorov podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti. Tento segment výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu nielen na Slovensku či v Čechách, už v roku 1967 bol založený spoločný česko-slovenský Klub konkretistov, ale má bohaté tradície v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku ako aj v mnohých iných krajinách.
Táto výstava bude prehliadkou širokého generačného zastúpenia, od renomovaných tvorcov až po príslušníkov najmladšej generácie. V rámci medzinárodnej spolupráce sa vytvára príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho média, akým je výtvarné umenie.
Ústredná časť výstavy s autormi zo SK, CZ, A, PL, H, F, D bude umiestnená v Bratislave v Galérii Umelka, ďaľšie výstavy sú naplánované v Galérii Z, v Galérii Francúzskeho inštitútu, v Galérii Poľského inštitútu, v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra a v Galérii mesta Bratislavy.
Partnermi a spoluorganizátormi podujatia budú Fond na podporu umenia, MČ Bratislava - Staré Mesto, Mesto Bratislava, Slovenská výtvarná únia, zúčastnené galérie a zahraničné kultúrne inštitúty ako Poľský Inštitút, Francúzsky inštitút, Kultúrny inštitút Maďarska, Rakúske kultúrne fórum, ako aj niektoré veľvyslanectvá či partnerské inštitúcie a organizácie zo zahraničia.
Organizátorom a spolukurátorom podujatia je Viktor Hulík.
Otvorenie podujatia je naplánované na 28.6. popoludní na všetkých miestach konania, každú hodinu v inej galérii:
Medzinárodná výstava Konkrétne leto - Súčasné európske geometrické tendencie
Vernisáže vo štvrtok 28. júna:
- Poľský inštitút (Námestie SNP 27 / 15.00 h): Anna Szprynger
- Galéria mesta Bratislavy (Mirbachov palác, Františkánske námestie 11/ 16.00 h): Peter Roller
- Galéria Rakúskeho kultúrneho fóra (Astoria palác, Hodžovo námestie 1/A / 17.00 h): Barbara Höller
- Galéria Francúzskeho inštitútu (Sedlárska 7 / 18.00 h): FabriceAinaut
- Galéria Z (Ventúrska 9 / 19.00 h): už od 6. júna sa prezentuje Umelecký spolok otvorených štruktúr OSAS (kurátorka Júlia N. Mészáros) - Levente Bálványos, Barna Benedek, Bob Bonies, Tibor Gáyor, Hans-Jörg Glattfelder, István Haász, Katalin Haász, István Haraszty, Katalin Hetey, Viktor Hulík, Tamás Jovánovics, Antal Kelle, Tamás Konok, Zsuzsanna Kóródi, Dóra Maurer, Manfred Mohr, János Megyik, András Mengyán, Vera Molnár, Barbara Nagy, István Nádler, Judit Nemes, Kamilla Szíj, András Wolsky
- Galéria Umelka (Dostojevského rad 2 / 20.00 h): Súčasné európske geometrické tendencie (spolukurátorka Zsuzsa Dárdai) - Štefan Balázs, Mária Balážová, Joanick Becourt, Milija Belic, Štefan Belohradský, Pavol Binder, Péter Botos, Jerzy Budziszewski, Marian Drugda, Jan Dudéšek, Oleg Fintora, Eva Francová, Ingo Glass, Tibor Hamza, Ján Hoffstädter, Barbara Höller, Gerhard Hotter, Viktor Hulík, Ladislav Jezbera, Tamás Kovács, Štěpán Málek, Václav Malina, NAGÁMI, Roland Orepük, Roland de Jong Orlando, Lászlo Otto, Otto Reitsperger, Reinhard Roy, Pavol Rusko, János Szász SAXON, Jaromír Šimkůj, Rudo Sikora, Bogumila Strojna, Aleš Svoboda, Anna Szprynger, Markéta Váradiová, József Zalavári, Ludwig Wilding
*Súčasťou projektu je výstava „Štěpán Pala - Ozveny nekonečna“ v Galérii Statua (do 26. júla, Pálffyho palác, Zámocká 47).
Patrí k významným osobnostiam súčasného slovenského umenia a významnou mierou prispieva ku kultúrnemu dianiu v Bratislave. Je galeristom, ktorý sa svojimi aktivitami, najmä organizovaním výstav v rámci Kultúrneho leta, podieľa na utváraní medzinárodného imidžu mesta.
Ako umelec sa venuje tvorbe kinetických i svetelných objektov a reliéfov, maľbe, grafike, kresbe aj sochárstvu. Participoval na početných medzinárodných sympóziách, workshopoch a rezidenčných pobytoch, spolupracoval s medzinárodným hnutím geometrického umenia MADI.
Východiskovými veličinami, s ktorými vo svojej tvorbe narába Viktor Hulík, sú priestor, pohyb, geometrický poriadok, deštrukcia a transformácia do nových vizuálnych celkov. Princíp rozpracoval v sérii tzv. posúvačov - objektov, pri ktorých narábal s reálnym priestorom a pohybom. Formuloval v nich základný vzorec premeny pravidelnej geometrickej štruktúry na nový systém. Podobný princíp používa aj v grafike: východiskové veličiny prispôsobuje možnostiam plochy, pričom logicky nadobúdajú fiktívny charakter.
Koncepcia je založená na otvorenosti a transformácii pôvodne uzatvoreného systému na otvorený, ktorý umožňuje takmer nespočetné vizuálne premeny.
Viktor Hulík od roku 1974 prezentoval svoje diela na mnohých samostatných výstavách doma aj v zahraničí: v Prahe, Berlíne, Paríži, Bruseli, Clevelande, Baltimore, Dallase, Hamburgu, Grazi, Oldenburgu, Moskve, Herningu, Budapešti, Györi, Pécsi, Veszpréme, Le Mans, Reutlingene, Novom Sade, Brne či Mikulove, ako aj na viac než 500 kolektívnych výstavách v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Bulharsku, Rumunsku, Turecku, Nemecku, Taliansku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku, Holandsku, Dánsku, Švédsku, Nórsku, Veľkej Británii, Rusku, USA, Kanade, Mexiku, Japonsku, Alžírsku a na Kube.
Na umeleckom veľtrhu ART PARIS ART FAIR v apríli 2018 v Grand Palais v Paríži mal Viktor Hulík vystavené svoje diela Middle Geo-Mover 21, Disorder 3 a Small Geo Mover 23Aa zo spomenutého cyklu „Posúvače“.
Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.