LiKE - Festival súčasnej literatúry v Košiciach sa uskutoční v termíne od 14. - 15. 10. 2022 v priestoroch Tabačka Kulturfabrik, Kino Úsmev, Kníhkupectvo Artforum Košice a Divadlo na Peróne.

DETSKÝ PROGRAM, Kino Úsmev:

10:00 / divadlo
Divadlo SpozaVoza: Deloreskere Čhave (Božie deti) – Rómske rozprávky
Viete o tom, že voľakedy bolo sedem samostatných svetov, na ktorých žili ľudia, zvieratá či draci? Kto a ako stvoril svet? Čo je pravda a čo lož?
Inscenácia pre divákov od 5 rokov so živou hudbou a predmetovými bábkami. Počas deja divák spozná dva netradičné cigánske príbehy, ktoré sa tradujú už mnoho rokov. Dej inscenácie osviežia riekanky či básne v dvoch jazykoch (rómsky, slovensky) z knihy Sunoro od Viery Kováčovej.
Réžia, scenár, hrá: Miroslav Mihálek
Scénografia: Miriam Horňáková
Predstavenie vzniklo v spolupráci so združením Omama a Vierou Kováčovou.

11:00 / workshop
Krajinou-nekrajinou
Pomocou šablón, pásky a pretlače spoločne vytvoríme vlastné malé krajiny. Rovinky, zvlené pahorky, husté lesy... Príďte sa zahrať s možnosťami vykrývania a vytvoriť si svoje malé veľké krajinky. Spolu s časopisom Slniečko sa inšpirujeme rubrikou Srdce na mieste a porozmýšľame, kde má naše srdiečko svoje najmilovanejšie miesto.
Kristína Soboň študovala ilustráciu v ateliéry Dušana Kállaya na bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení. Po škole stážovala v Nadácii ilustrátora Miroslava Šaška a vydavateľstve Baobab v Prahe. Pôsobí ako predsedníčka v Asociácii ilustrátorov - ASIL. V súčasnosti pracuje ako výtvarná redaktorka najstaršieho slovenského časopisu pre deti – Slniečko.

13:00 / inscenované čítanie
Maškrtné medvedie príbehy
Kulinárske umenie Miška a Nedveďa pozná celý les! Chceš ho spoznať aj Ty? Tak sa pridaj k nám! Nedveďa s Miškom, najlepších medvedích kamarátov, poznáte z večerníčka Maškrtné medvedie príbehy. Keď príde reč na to, ako sa dostať k nejakej lahôdke, obaja sú nesmierne vynaliezaví. Ich plány však neraz nevyjdú tak, ako si predstavovali, a v ich medvedích životoch je potom zrazu všetko hore nohami!
Číta Miroslav Mihálek.

__
Organizátormi festivalu sú literarnyklub.sk a oz BRAK.
Hlavný partner festivalu:
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.
Partnermi podujatia sú Creative Industry Košice, Literárne informačné centrum, Artforum Košice, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik, KK Bagala a Medziriadky.
Mediálni partneri: mesačník Kapitál, RTVS: Rádio Regina východ, Rádio Devín.