31. Mesiac fotografie do Bratislavy prináša témy, ktoré reagujú na aktuálne výzvy súčasnej spoločnosti a skúmajú rôzne aspekty vzťahov medzi ľuďmi a ich prostredím. Pod názvom VIVA LATINA! festival prináša fotografie z Latinskej Ameriky od celosvetovo známych fotografov, akými sú Sebastião Salgado, Marcos López, Luisa Dörr, Pablo Corral Vega, Carl de Souza a mnohí ďalší, ktoré nám priblížia každodenný život, dejiny, tradície juhoamerického kontinentu, či objasnia politickú situáciu. Veľmi silným hlasom, zaznievajúcim z tohto bloku festivalu, je potreba ochrany prírody a biodiverzita našej planéty.

Veľkou retrospektívou sa predstaví po prvýkrát u nás Yolanda Andrade (MEX), mapujúca kultúru a život obyvateľov jej rodnej krajiny. Návštevníkov určite zaujme výstava provokatívneho fotografa Maxima Ballesterosa (FR). Jeho dielo a forma sú rovnako intenzívne ako zobrazované témy - párty, sex, s prímesou množstva vysokých podpätkov a kože. Návštevníci festivalu by určite nemali vynechať ani výstavu Isabel Muñoz (ESP), ktorá nám svojou portrétnou fotografiou predstaví japonskú exotiku, ľudskú diverzitu, alternatívnu kultúru a tradície.

Slovenskú tvorbu budú reprezentovať napríklad fotografi Alan Hyža Boris Németh. Hyžove fotografie, predstavujú nielen samotný región Spiša, ale predovšetkým jej nevšedných obyvateľov. Dielo fotoreportéra Borisa Németha nezameniteľným štýlom komentuje politickú súčasnosť. 

Minulosť sprostredkujú historické fotografie Bratislavy zo 60-tych rokov autorov ako napr. Karol Kállay, Ivan Matejka, Anton Podstraský a ďalších. Za región strednej a východnej Európy stojí za zmienku sochár, maliar a fotograf Michal Škoda (ČR). Základom jeho výstavy je denníkový cyklus pozostávajúci z fotografií, kresieb, koláží a textu vytvorených v období 2011 - 2017.

Okrem individuálnych výstav určite zaujme rozsiahla prezentácia 12-tich poľských fotografiek, alebo kolektívna výstava Inštitútu tvorivej fotografie z Opavy. Za zmienku stojí výstava Latentné revolúcie autoriek Miloty Havránkovej, Libuše Jarcovjákovej (ČR) a Zuzany Pustaiovej. V rámci výstavy týchto fotografiek dôjde ku spojeniu osobitých prístupov, pojednávajúcich o hľadaní vnútornej slobody. Vybrané cykly autoriek približujú vždy inú dobu, počnúc dekádou hektických šesťdesiatych až sedemdesiatych rokov minulého storočia, pokračujúc post-normalizačným bezvetrím rokov osemdesiatych, a končiac v porevolučnej súčasnosti.  

V tomto bloku dostala veľký priestor dvojica umelcov Borisa Missirkova a Georgi Bogdanova (BUL), ktorí dlhé roky zbierali informácie, príbehy ľudí či archívne zábery o socialistických autách. V rámci výstavy fotografa a kameramana Karla Slacha (ČR) budú premietané série diel, na ktorých spolupracoval s významnými českými a slovenskými režisérmi.

>> Program festivalu na stiahnutie <<

Detailný program môžete nájsť na stránke: www.mesiacfotografie.sk

Festivalovú permanentku v hodnote 15€ je možné zakúpiť online, alebo osobne v Dome umenia (Kunsthalle), a v Stredoeurópskom dome fotografie.

Elektronicky listok je potrebné vymenit za fyzickú permanentku v Dome umenia (Kunsthalle) alebo v centrále festivalu v Stredoeuropskom dome fotografie.