Základným pravidlom ochranárov je – nedotýkať sa mláďat divokých zvierat, pokiaľ nie sú v ohrození alebo zranené a neodnášať si ich domov. Platí to aj v prípadoch, keď mláďatá pôsobia opusteným dojmom a evokujú potrebu pomoci. Prečo je tomu tak a je príroda so svojimi zákonitosťami k mláďatám férová? Odpovede pre deti i dospelých ponúka výstava Vihorlatského múzea v Humennom v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Výstavou Mláďatá otvárame aktuálnu tematiku ochrany prírody založenej na poznaní podstaty mechanizmov fungovania živých organizmov v prírode. Panelová výstava je širokej verejnosti sprístupnená v Prírodovednej expozícii Vihorlatského múzea v Humennom do 30. júna 2023. Na šestnástich prezentovaných paneloch približuje výstava užší pohľad na biologické správanie zvierat v spojitosti so starostlivosťou o potomstvo z hľadiska druhovej a individuálnej špecifickosti. Danou problematikou v rámci širšej témy správania zvierat a stratégie ich prežívania v prírode sa zaoberá vedný odbor etológia. Pochopenie biologického správania zvierat a jeho významu v praxi spočíva v poznaní evolúcie živočíšnych druhov, zvládnutí manažmentu inváznych druhov, vytváraní optimálnych podmienok pre chov hospodárskych druhov, ako aj v tvorbe stratégií ich druhovej ochrany.

Zákonitosti rodičovského správania živočíchov v prírode, ako typ vrodeného správania, demonštruje výstava na príkladoch rôznych modelov starostlivosti, ktorých poznanie smeruje k zodpovednému správaniu človeka v prírode. Na jednotlivých druhových príkladoch hmyzu, rýb, obojživelníkov, plazov, vtákov a cicavcov približuje výstava živočíšne druhy, ktoré svoje mláďatá obyčajne neopúšťajú, ktoré sa vzďaľujú za potravou, ale svojim mláďatám sú vždy nablízku, druhy, ktoré svoje mláďatá kŕmia v noci, aby cez deň neupútali pozornosť dravcov, či také, ktoré svoje potomstvo krátko po vyliahnutí opúšťajú. Obsahovo je výstava o zákonitostiach prírodných procesov v správaní voľne žijúcich zvierat určená dospelým aj deťom. Pre žiakov základných škôl je súčasťou výstavy komentovaná prehliadka a edukačné aktivity v rámci mimoškolského vzdelávacieho projektu múzea v oblasti biológie a environmentálnej výchovy.

Zdroj: Mgr. Jana Fedičová