15. ročník medzinárodného folklórneho festivalu

14. 9. - 18. 9. 2023

... spája moderné s tradičným, zábavu so vzdelávaním, kultúru s umením, ale najmä spája ľudí s rôznymi záujmami

Zdroj: roslevice.sk

„Medzinárodný folklórny festival Takí sme je špecifický a jedinečný svojho druhu v Nitrianskom kraji. Patrí medzi jeden z festivalov na Slovensku, ktorý sa organizuje pod hlavičkou a so statusom C.I.O.F.F, čím je zaručená jeho vysoká umelecká úroveň a organizačná kvalita“.

Za strnásť rokov svojej existencie sa festival kvantitatívne, ale najmä kvalitatívne rozrástol. Divákom i účinkujúcim ponúka každoročne zaujímavú programovú štruktúru. Hlavným partnerom podujatia je od roku 2016 Fond na podporu umenia. Hlavným organizátorom je od roku 2008 Regionálne osvetové stredisko v Leviciach (ďalej len ROS). Nemalou mierou sa na financovaní festivalu podieľa aj Fond na podporu kultúry národnostných menšín či NSK, nakoľko je okres Levice národnostne zmiešaným regiónom. Riaditeľkou festivalu je Alžbeta Sádovská a programovým riaditeľom je David Hudec, metodik ROS

Sme pevne presvedčení, že kultúra je na regionálnej úrovni nesmierne dôležitá. Je jedeným z  najdôležitejších pilierov nášho života. Práve v regionálnej kultúre môžeme vidieť našu silu. Kontinuálna snaha o skvalitňovanie programovej ponuky, čoraz väčší počet zaujímavých a  podnetných sprievodných podujatí určených pre všetky vekové kategórie sa opláca vo zvyšujúcej sa návštevnosti festivalu. Kvalitné organizačné a personálne zabezpečenie, rozsiahla propagácia prispievajú k stabilite a skvalitňovaniu festivalu a následne i k zvyšovaniu povedomia verejnosti o jeho význame a hodnote. Každý rok sa festival snažíme organizovať v inej obci či meste nášho okresu.

Naším zámerom a cieľom je dostať do povedomia všetkých obyvateľov nášho regiónu tradičnú ľudovú kultúru, prehlbovať medzinárodné vzťahy a  priateľstvá, šíriť povedomie o  regiónoch Tekova a  Hontu. Najdôležitejšou a  najvýznamnejšou úlohou festivalu je spájanie kultúr, národností, menšín a rôznych krajín Európy. Spája moderné s tradičným, zábavu so vzdelávaním, kultúru s umením, ale najmä spája ľudí s rôznymi záujmami.

Podujatia sa zúčastnia zahraničné folklórne kolektívy predovšetkým z krajín V4:

  • DWOREK POLSKI / Chojnice/ Poľsko
  • FA ZORA / Opatija / Chorvátsko
  • SKUD Sveti Sava / Šíd / Srbsko
  • Árvalányháj Néptánccsoport Tés / Maďarsko
  • FS Velička z Veľkej nad Veličkou / Česko

Veľký priestor v dramaturgii podujatia je ponechaný domácim folklórnym súborom či skupinám. Je im daný dôstojný priestor na prezentovanie ich videnia miestneho folklóru tak, ako sú s ním zžití odmalička vo svojej obci. Spoluorganizátormi tohtoročného 15. ročníka festivalu sú obce a mestá nášho okresu, kde sa festival počas piatich dní koná.:

  • LEVICE 14. - 15. - 16. 9.
  • ŠAHY 15. 9.
  • PLÁŠŤOVCE 17. 9.
  • ŽEMBEROVCE 18. 9.

Bez ochotnej a profesionálnej spolupráce obcí a miest, by sa podujatie takého rozmeru ako festival Takí sme nesporne je, organizovať nedalo.

„Naším cieľom je priniesť plnohodnotné programy folklórnych súborov obyvateľom. Prispejeme k oživeniu kultúrnych domov v obciach a sprístupníme obyvateľom rôznych sociálnych vrstiev tradičnú ľudovú kultúru“.