Vyhľadať podujatie

OTVÁRACÍ KONCERT 52. KONCERTNEJ SEZÓNY

Štvrtok 22.10.2020, 19:00

OTVÁRACÍ KONCERT 52. KONCERTNEJ SEZÓNY

 Koncerty A cyklu  22.10.2020  Dom umenia, Moyzesova 66, Košice  19:00
 

Zbyněk MÜLLER, dirigent
Jiří VODIČKA, husle

Program:

Jozef Podprocký: Variácie - metamorfózy
Antonín Dvořák: Koncert pre husle a orchester a mol, op. 53
Ludwig van Beethoven: Symfónia č. 3 Es dur, op. 55 „Eroica"


Vstupné: 11/10/9 € zľavnené: 8/7/6 € lóža: 15 €
Vstupenky dostupné online na www.navstevnik.sk.


Vo fantázii pre symfonický orchester uplatnil Jozef Podprocký niekoľko metamorfovaných tematických prvkov zo skladieb, ktoré v minulosti premiérovo uviedla Štátna filharmónia Košice. Meditatívne, lyrické, jasavé i dramatické momenty sa tu striedajú na princípe sonáty s premenami jej tematických úsekov. Vrcholom celej skladby je epizóda v závere rozvedenia, ktorá bola autorovou bezprostrednou reakciou na vraždu novinára a jeho snúbenice.

Za jedno z majstrovských diel Dvořákovho tzv. „slovanského obdobia“ je považovaný jeho Husľový koncert a mol, ktorý prináša podmanivé folklórne melódie a radostný výraz. Skladateľ v husľovom parte využil hlavne lyrickú polohu tohto nástroja, pričom preukázal skvelý zmysel pre plný orchestrálny zvuk. Dielo zaznie vo výnimočnom podaní koncertného majstra Českej filharmónie Jiřího Vodičku.

Beethovenova Symfónia č. 3 Eroica bola skutočne hrdinským činom: šokovala svoje prvé publikum a stanovila nový symfonický formát pre budúce generácie skladateľov. V diele, ktoré je rozsahovo dvojnásobné oproti jeho predošlým symfóniám, sa Beethoven nesnažil iba potešiť a pobaviť svojich poslucháčov, ale aj podnietiť ich a vyprovokovať.

www.sfk.sk│FB: Štátna filharmónia Košice

 


Miesto konania

Ďalšie termíny


22. 10. 2020 Štvrtok 19:00 KOŠICE Štátna filharmónia Košice
22. 10. 2020 Štvrtok 19:00