Peter Pollág, Jakub Pollág – Ku koreňom

Organizátor: Tatranská galéria v Poprade
Spoluorganizátor Prešovský samosprávny kraj
Kurátorka výstavy:  Anna Ondrušeková
Miesto konania: Elektráreň Tatranskej galérie v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Vernisáž výstavy:  27. október 2023 o 17.00
Termín výstavy:  27. október 2023 – 14. január 2024

Tatranská galéria v Poprade pripravila zaujímavý výstavný projekt, v ktorom vyzdvihuje generačné súznenie a priame, či nepriame odovzdávanie genetických skúseností, talentu v jednej z významných spišských rodín Pollágovcov. Prostredie, v ktorom vyrastáme, nás či chceme, alebo nie determinuje k nášmu životnému smerovaniu. Je to tak aj v prípade Petra Pollága, ktorý aj keď už žije v Bratislave, je stále spätý s rodným prostredím Spiša a rád sa tu svojou tvorbou vracia, či už v podobe realizácií vitráží v Kostole sv. Juraja v Spišskej Sobote, alebo našej výstavy. V priestoroch Elektrárne TG vystavuje znova po 10 rokoch a tentoraz spoločne so synom Jakubom. Aj keď ide o otca a syna, predstavíme vám dva odlišné umelecké svety, v ktorých každý osobito pretavil svoju spätosť s rodinnými tradíciami a koreňmi.

Peter Pollág (* Levoča 1958) – maliar, grafik, ilustrátor, no venuje sa aj sklenej a kamennej mozaike, vitrážam a monumentálnym sochárskym realizáciám. Študoval na Strednej umelecko-priemyslovej škole v Košiciach, v rokoch 1977 – 1983 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Štúdiá si dopĺňal na Accademia di Belle Arti Pietro Vannuci v Perugii (1980), na Akadémii výtvarných umení v Prahe (1984 – 1989), na École Nationale Supérieure des Beaux v Paríži (1986 – 1987) a na Facultad de Bellas Artes Universidad Complutense v Madride (1988). Je laureátom Premio Alla Punta Assisi (1981), Ceny Martina Benku (1983), Ceny Grand Prix Corida Piedestre Internationale v Paríži (1986), získal Čestné uznanie na VIII. medzinárodnom bienále maľby v Košiciach (1986), Krištáľové krídlo za rok 2008. V roku 2022 získal cenu Spolku výtvarníkov Slovenska, cenu Ľudovíta Fullu za ilustračnú tvorbu a zapísali ho na medzinárodnú čestnú listinu IBBY. Žije a tvorí v Bratislave. Je jedným zo zakladateľov Danubiana Meulensteen Art Museum Bratislava. V súčasnosti je predsedom Spolku výtvarníkov Slovenska. V jeho tvorbe sa odráža fascinácia a nadšenie pre poznávanie rôznych krajín, civilizácií a ich filozofií. Zúčastnil sa mnohých maliarskych sympózií a tvorivých pobytov v zahraničí. Dokonale ovláda maliarske i grafické techniky. Jeho diela vlastnia domáce i zahraničné inštitúcie a zberatelia.

Jakub Pollág (* Bratislava 1989 ) – kreatívny dizajnér, ktorý sa už etabloval na pražskej dizajnérskej scéne. Prešiel zaujímavým vývinom a má za sebou rôznorodé, ale bohaté skúsenosti ako zo štúdií (2009 – 2011 – Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry, Design výrobkov, 2010 – 2013 Bc. titul – Vysoká škola umeleckého priemyslu v Prahe, Ateliér Produkt design, 2013 – 2015 Mgr. titul – Royal College of Art in London, Product Design), tak aj neskôr z pôsobenia v rôznych spoločnostiach. Uznanie získal už ako študent spolu s Václavom Mlynářom, keď si vytvorili štúdio deForm. Následná spolupráca so sklárskou firmou Bomma, kde neskôr takmer 3 roky pôsobil ako kreatívny riaditeľ, bola dobrou skúsenosťou pre jeho ďalší rozvoj. Momentálne sa venuje vývoju a výrobe výnimočných produktov (prémiového nábytku a svietidiel) na vysokej úrovni v limitovanej sérii pod vlastnou značkou zeitgeist.limited. Za svoju tvorbu získal mnohé ocenenia (2016 – Premio giovani artisti del vetro – Istituto Veneto di Scienze Lettere ed Arti – najlepší mladý sklársky umelec, 2016 – Czech Grand Design – designer roku, celkový víťaz spolu s Václavom Mlynářom – studio deForm). Aktuálne 9. 10. 2023 získal Jakub Pollág so svojím štúdiom zeitgeist.limited, ktoré Jakub vedie, Národnú cenu za dizajn v kategórii Domov & Verejný priestor za stoličku Bolt Chair.

Pollágovci Peter a Jakub, otec a syn, no predovšetkým muži mnohých talentov a aktivít, každý je vo svojom odbore perfekcionista, inovátor s vysokým estetickým ladením a nadhľadom, a takto ich predstavíme na rozsiahlej výstave diel z obdobia posledných desiatich rokov.

Na stiahnutie: >> Plagát │>> Text k výstave

Zdroj: tatragaleria.sk