Tihányiovský kaštieľ bude plný živých švábov, ale… nepanikárte. Sú to obdivuhodné a jedinečné tvory

Výstava živých švábov zo súkromnej zbierky zaujme svojou jedinečnosťou v rámci Slovenska i Európy. Vďaka komplexnému pohľadu na bionómiu švábov a druhy vyskytujúce sa prevažne v tropických a subtropických oblastiach Zeme. Neobyčajný a pre svetové ekosystémy nenahraditeľný hmyz fascinuje nejedného teraristu. 

Stovky švábov pod jednou strechou

Tihányiovský kaštieľ sa na viac ako tri mesiace stane dočasným domovom pre stovky živých exotických švábov z rôznych kútov sveta, ktoré sa sem „nasťahujú“ zo súkromnej zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša. Vidieť pod jednou strechou desiatky druhov a stovky jedincov tohto exotického hmyzu, vo veľkostiach od maličkých až po doslova obrie, nie je reálne možné ani v popredných európskych zoologických záhradách. Túto jedinečnú možnosť prináša nová prírodovedná výstava Pozoruhodné šváby – nepanikárte!, ktorú vo štvrtok 21. septembra 2023 otvoria v Tihányiovskom kaštieli (vernisáž o 16.00 h).

„Cieľom výstavy je predstaviť šváby ako obdivuhodnú skupinu hmyzu a zaujať ich  nevšednosťou a jedinečnosťou a tiež preklenúť stereotypné a bežne zaužívané názory laickej verejnosti o šváboch ako škodnom hmyze. Tieto názory vychádzajú predovšetkým z nedostatku relevantných informácií o tejto skupine hmyzu. Na výstave budú šváby prezentované ako neobyčajný a pre svetové ekosystémy nenahraditeľný hmyz, ktorý okrem odborníkov fascinuje aj mnohých zainteresovaných laikov – teraristov, ktorí roky čakajú, kým sa im niektoré zaujímavé druhy dostanú do chovu,“ informuje kurátorka výstavy Lucia Hrčková.

Komiksy, fotografie aj pretekárska dráha

Spolu so živými exotickými švábmi sa návštevníci na výstave pomyselne prenesú do prirodzených biotopov týchto bezstavovcov, do tropických a subtropických oblastí Južnej Ameriky, Afriky, Indonézie či Austrálie. Na výstave preto nebudú chýbať syčiace šváby z Madagaskaru, nádherné okrídlené druhy impozantných veľkostí a farieb či subadultné jedince najťažšieho švába planéty Macropanesthia rhinoceros pochádzajúceho z Austrálie. Tento šváb môže vážiť až 30 – 35 gramov a merať až 7,5 – 8 cm.

„Teší ma, že v spolupráci so Stredoslovenským múzeom môžem predstaviť svoj koníček a zodpovedať tak záujemcom mnohé otázky o tomto, často neprávom zatracovanom rade hmyzu. Niektoré jedince si bude môcť návštevník nechať liezť po ruke a zistiť tak na vlastnej koži, že sú to obdivuhodné zvieratá,“ hovorí chovateľ Marek Bartoš, podľa ktorého sú šváby u verejnosti opradené mnohými mýtmi, nepravdami či nepresnosťami.

Keďže stále viac ľudí nachádza radosť z ušľachtilého koníčka – teraristiky, niektoré vystavené druhy sa predstavia aj ako netradiční domáci miláčikovia, ktorí sú v mnohých krajinách sveta chovaní ako zaujímavé teráriové druhy.  V niektorých prípadoch práve ich chov môže zabrániť ich vymiznutiu v prírode.

Lákavé sprievodné aktivity

Výstavu Pozoruhodné šváby – nepanikárte!, ktorá potrvá do 7. januára 2024, budú sprevádzať zaujímavé podujatia v Tihányiovskom kaštieli, ktoré najmä v deťoch umocnia zážitok z výstavy. Napríklad ešte v septembri to budú interaktívne prehliadky s kurátorkou výstavy (Šváby – dokonalé stvorenia, 23. a 24. september, 14.00 h) a tiež tvorivé dielne pre rodiny s deťmi s názvom Ahoj, ja som šváb (28. september, 16.00 h  a 30. september, 11.00 a 13.30 h). Na októbrovej Prírode bez hraníc bude chovateľ Marek Bartoš hovoriť na tému Mať doma milión švábov je pohoda (10. október o 17.00 h). Pripravené sú aj interaktívne nočné prehliadky, preparátorský kurz a ďalšie zaujímavé aktivity.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom výstavy.

Zdroj: bbonline.sk