Ako dlho trvá vytvoriť takéto dielo? To je najčastejšia otázka, ktorú musí drotár zodpovedať. 10 hodín, 2 týždne, mesiac, 10 rokov, aj to sú odpovede, ktoré zaznejú. Nie je to však úplne presný údaj. V prvom rade totiž ide o príbeh, ktorý sa drotár snaží cez svoje dielo vypovedať. A ten sa začína oveľa skôr ako vezme do rúk drôt. Silné, zábavné, vážne i romantické príbehy stvárňujú drotári už 10 rokov v srdci Bratislavy – v Primaciálnom paláci.
Náš príbeh sa píše už desiaty rok, no príbeh drôtu má viac ako 300-ročnú tradíciu. Je to originálny a tvárny materiál, s ktorým nie je jednoduché pracovať, o to väčšia radosť sprevádza tvorcov, pod ktorých prstami a kliešťami vznikajú drôtené diela. Príbeh drôtu začal opravovaním starých nádob a výrobou pascí na myši, potulní drotári boli vítanými návštevníkmi v nejednej domácnosti, úžitkovú funkciu neskôr prevzala tá dekoračná a ešte neskôr sa k nej pridal umelecký pohľad na drôt. V súčasnosti tak nájdeme desiatky tvorcov po celom Slovensku, ktorí uchovávajú tento materiál stále živý. Pomáhajú nám v tom i stále nové témy – architektúra, vodný svet, zoo, kombinácia – na ktoré vznikajú desiatky diel s originálnym rukopisom každého autora.
Výstava prezentuje súbor toho najzaujímavejšieho, čo vzniklo za posledných 10 rokov súčasného drotárstva. Technické stavby, zvieratá, rozprávkový svet i abstrakcia. Rôzne výplety, techniky, stupne náročnosti a množstvo úžasných 3D objektov od viac ako 30 autorov, ktorí sa rozhodli ovládnuť drôt.
Počas 10-tich rokov sme na výstave odprezentovali viac ako 110 autorov a hosťovali u nás aj dráteníci z Čiech. Našu reťaz výstav pretrhla iba pandémia, a to na jeden rok.
V tomto roku chceme pomyselne bilancovať a 10.ročník venovať tomu najzaujímavejšiemu, čo vzniklo. Výstave bude opäť po niekoľkých rokoch dominovať dvojmetrový drôtený strom rozkonárený po Justiho sieni. Výškou nebudú zaostávať ani 2 metre vysoké drôtené hodiny, ktoré budú mať na tejto výstave svoju premiéru, a mnoho ďalších drôtených unikátov od unikátnych šperkov cez menšie plastiky i niekoľko sôch v životnej veľkosti.
Partnerom podujatia je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Bratislava – hlavné mesto SR.
Projekt finančne podporila Nadácia SPP.
Záštitu nad výstavou prevzala Slovenská komisia pre UNESCO.
Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.