Premiéra muzikálu Bonviván v Divadle Nová scéna

PR článok

Divadlo Nová scéna uviedlo dňa 5. mája 2023 premiéru pôvodného slovenského muzikálu Bonviván, ktorý je inšpirovaný životom a piesňami legendy slovenského hudobného divadla a populárnej hudby Františka Krištofa Veselého. V réžii Martina Kákoša sa v titulnej postave jedného zo zakladateľov Divadla Nová scéna predstaví Dárius Koči.

Zdroj: Divadlo Nová scéna

František Krištof Veselý bol v 30. až 50. rokoch minulého storočia naozajstnou divadelnou, speváckou a filmovou hviezdou. Stal sa idolom niekoľkých generácií, bol príťažlivým elegánom, diktoval vtedajšiu pánsku módu a aj bez škandálov a bulváru si získal srdcia Maďarov, Slovákov i Čechov.

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Rodák zo Skalice vyštudoval v Budapešti hereckú školu a prvé divadelné skúsenosti zbieral v provinčných maďarských divadlách. Už tam jeho talent a javisková príťažlivosť zaúčinkovali a bolo iba otázkou času, kedy sa presadí v širšom meradle. Naozajstnou hviezdou prvej veľkosti sa stal po prechode do operety Slovenského národného divadla v roku 1931, kde postupne začal aj režírovať. Elegantný zjav ho predurčil aj na filmovú dráhu, v roku 1936 natočil svoj prvý film Uličnice a v tom istom roku nahral svoju prvú platňu vo firme Ultraphon. Všimli si ho aj na Barrandove, kde v priebehu troch rokov natočil 17 filmov s vtedajšími filmovými hviezdami.

Po návrate z Čiech sa v roku 1946 stal spoluzakladateľom Novej scény Národného divadla, neskôr Novej scény, kde viedol súbor Hudobnej komédie. Za 19 rokov kariérne zviazaných s javiskom Novej scény režijne vytvoril 30 inscenácií a stvárnil 22 divadelných postáv. Overené zdroje uvádzajú až 111 divadelných postáv a 61 zrežírovaných inscenácií v divadlách po celom Slovensku.

V archívoch Slovenského rozhlasu nájdeme vyše dvestopäťdesiat nahrávok jeho piesní, ktoré doslova zľudoveli a dodnes sú v repertoári viacerých hudobných zoskupení. Jeho pestrý život a úspešná kariéra na pozadí rozpadu Rakúsko-Uhorska, vzniku prvej Československej republiky, Slovenského štátu a nakoniec socialistického Československa dali tvorcom množstvo podnetov na vznik muzikálu Bonviván.

Režisér Martin Kákoš:

„Náš Bonviván je inšpirovaný Veselého životom, ale nechce byť inscenovanou Wikipédiou. Niektoré dátumy stopercentne nesedia, s istými ľuďmi sa zrejme nestretol a mnohé situácie v realite mohli vyzerať inak... Veď napokon – je to divadlo. Muzikál Bonviván je príbeh o hercovi, pre ktorého bolo divadlo alfou a omegou jeho života. Ktorý mu veľa obetoval, a napriek tomu sa neho na dlhé roky takmer zabudlo. Našťastie, ostali jeho evergreeny. A dodnes stojí divadlo, ktoré vzniklo aj vďaka nemu – Divadlo Nová scéna.“

Do titulnej postavy muzikálu obsadil režisér Martin Kákoš mladého, ale skúseného sólistu divadla Dáriusa Kočiho, pre ktorého to bolo príjemné, aj keď veľmi náročné skúšobné obdobie: „V muzikáli spievam sedemnásť piesní, takže to nie je úplne jednoduché, som v podstate stále na javisku. Ale hrať Františka Krištofa Veselého je pre mňa radosť, rovnako ako on, chcem divadlom baviť ľudí, divákov a robiť to najlepšie, ako viem, to máme spoločné. Jeho piesne poznám od detstva, s mojou nebohou babkou som ich často počúval, mám na to krásne spomienky. A dokonca na jeden zo šansónových večerov si ma pozval spievať pán režisér Bednárik pieseň „Ja som optimista“ a vtedy mi povedal, že som pre neho taký František Krištof Veselý. A tak sa mi to celé teraz spojilo a odkazujem do nebíčka - maestro, asi ste mali zase raz pravdu...“

Zdroj: Divadlo Nová scéna

V úlohe alter ega, starnúceho Františka Krištofa Veselého, sa predstaví hosťujúci Ján Greššo, manželku Gizi hrá Karin Olasová a vo viacerých menších postavách diváci uvidia Karola Čálika, Luciu Vráblicovú, Juraja Ďurdiaka, Petra Makranského, Moniku Drgáňovú, Marcela Ochránka, Martina Kaprálika, Pavla Plevčíka a ďalších.

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Libreto Jozefa Lenharta je pretkané osemnástimi skladbami, ktoré Františka Krištofa Veselého preslávili, ako napr. Prečo sa máme rozísť, So slzami v očiach, Ja som optimista, Len bez ženy v sprievode 12 členného orchestra pod dirigentskou taktovkou Ľubomíra Dolného. Muzikál je aj pastvou pre oči, takmer 200 elegantných kostýmov, ktoré korešpondujú s dobou, v ktorej sa muzikál odohráva, navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová, scénu, ktorá evokuje starú kaviareň, navrhol scénograf Pavol Andraško, choreografom tanečných čísiel bol Jaroslav Moravčík.

Slovenská premiéra muzikálu Bonviván bola uvedená 5. mája o 19.00 hod. v Divadle Nová scéna.

Zdroj: Divadlo Nová scéna