Vyhľadať podujatie

Staň sa súčasťou záchrany sušiarne, podpor OZ Vegetabil

Tlačová správa

Už v štádiu začiatku devastácie, sa podarilo občianskemu združeniu Vegetabil - sušiareň liečivých rastlín dostať unikátnu sušiareň liečivých rastlín v Hanušovciach nad Topľou do svojej správy. Ako hovorí historik a zakladajúci člen občianskeho združenia, Ondrej Glod, je pol hodiny po dvanástej.

Zdroj: Zuzana Hrehová

Aj vďaka pomoci darcov sa môžeme hneď pustiť do prekrytia strechy, aby sušiareň prežila nasledujúcu zimu. Takmer storočná sušiareň mohla byť zničená, ak by si jej krásu, ale i znehodnocovanie nevšimli miestni aktivisti. Prispejte počas givingtuesday na občianske združenie Vegetabil a staňte sa súčasťou jej silného príbehu.

Vzácnu pamiatku postavil židovský podnikateľ Alexander Wohl, ktorý byliny vyvážal do českých a švajčiarskych farmaceutických firiem. Napriek tomu, že išlo o unikátnu stavbu a obchod prosperoval, sušiareň postihol neľahký osud v dôsledkoch druhej svetovej vojny. Nasledujúci majitelia už neboli úspešní v tomto podnikaní, posledný súkromný majiteľ prepísal pamiatku na bezdomovca a dnes chátra.

Zdroj: Zuzana Hrehová

Po nevyhnutnej oprave čaká OZ Vegetabil rozhodovanie o ďalšom osude. Sušiareň potrebuje prejsť náročnou rekonštrukciou. OZ Vegetabil sa bude usilovať dostať sušiareň do svojho vlastníctva a snom je obnoviť jej činnosť, aby ju mohli návštevníci obdivovať v plnej kráse pri šálke bylinkového čaju.

Napriek neúnavnej práci dobrovoľníkov to nezvládneme bez Vašej finančnej podpory. Pozývame Vás priložiť ruku k dielu svojim príspevkom, ale i navštíviť Hanušovce a pristaviť sa pri tejto pôvabnej pamiatke. Pomôcť môžete i materiálne, i svojím časom. Ku prekrytiu strechy potrebujeme zapožičať lešenie. Vzhľadom ku komplikovanej situácii, by sa nám zišiel i právnik. Taktiež hľadáme ľudí, ktorý by nám urobili preklady webovej stránky do jidiš a ruského jazyka.

>> POMÔŽ ZACHRÁNIŤ UNIKÁTNU SUŠIAREŇ <<

Zdroj: Zuzana Hrehová

Zdroj TS a fotogalérie: Zuzana Hrehová