Vystavujúci: Lucia Oleňová
KRAJINA PODZEMIA
Kurátorka: Martina Ivičič
Vernisáž: 14. 10. 2023 o 16:00
Trvanie výstavy: 14. 10. - 12. 11. 2023
Kaštieľ Moravany, Kostolecká 161/10, 922 21, Moravany nad Váhom.
Otváracie hodiny: So-Ne: 10.00-17.00 h, iné dni možné po dohode
KRAJINA PODZEMIA
Prírodné bohatstvo slovenského podzemia je ukryté pred denným slnečným svitom. Temné a vlhké podzemie ukrýva tmavé zákutia, obskúrne objekty, komplikované premostenia či súsošia, ktoré pri dostatočnej predstavivosti pripomínajú rôzne mýtické bytosti. Spomedzi dvadsiatich prístupných jaskýň na Slovensku si Oleňová vybrala šesť, v ktorých uskutočnila svoj umelecký výskum. Mnohé z akvarelov vznikli ihneď po návrate z jaskyne na denné svetlo. Monumentalita a majestátnosť jaskynných útvarov zasluhuje aj väčší formát plátien, ktoré namaľovala následne po jej návrate do ateliéru.
Oleňovú očarila až akási sakrálna vážnosť podzemných prírodných úkazov, zároveň však z jej obrazov môžeme vnímať zraniteľnosť až dočasnosť jaskýň v dôsledku vysychania prameňov. Krajina podzemia je zatiaľ najväčší a najzložitejší projekt Lucie Oleňovej, ktorého zavŕšením bude rozsiahla inštalácia olejomalieb v interiéri Kaštieľa v Moravanoch nad Váhom. Súčasťou inštalácii budú aj audio stopy inšpirované jaskynným prostredím v spolupráci s hudobnou formáciou PRIE100R. Experimentálne ambientné plochy odkazujúce na prirodzenú ozvenu jaskýň doplnia vizuálnu stránku expozície, čím rozšíria vnímanie obrazov o sluchový vnem, ktorý zarezonuje členitým interiérom kaštieľa.
Text: Martina Ivičič
Unikátne maľby slovenských jaskýň v Kaštieli Moravany
Mladá slovenská maliarka Lucia Oleňová zachytila jedinečný umelecký pohľad na slovenské jaskyne pod ochranou UNESCO. Počas niekoľkých mesiacov realizovala výskumno-umelecký projekt. Prebádala šesť slovenských jaskýň a ich jedinečnú krásu zachytila v podobe uceleného súboru akvarelov a veľkoplošných olejomalieb. Vyvrcholením projektu je rozsiahla samostatná výstava s názvom Krajina podzemia.
Unikátne maľby vytvorila autorka priamo počas jej exploračných ciest do jaskýň v krajinnej oblasti Slovenského Krasu. “Jaskyne vnímam ako výnimočné prepojenie estetickej a environmentálnej hodnoty, ktorú na Slovensku máme. Práve to ma priviedlo k myšlienke zaoberať sa našimi ohromujúcimi krasovými útvarmi vo svojej tvorbe. Uchvátila ma najmä Ochtinská aragonitová jaskyňa, v ktorej aragonit vytvára jedinečné úkazy podobné železným kvetom,” hovorí Lucia Oleňová.
Priamo v jaskyniach zaznamenávala štúdie ceruzkou a mnohé z menších formátov namaľovala ihneď po návrate na denné svetlo v blízkosti jaskyne. Okrem vizuálnej stránky jaskýň analyzovala prírodné vzorky a štruktúru jaskynnej výzdoby a skalných útvarov, čomu prispôsobila aj zloženie a intenzitu olejových farieb.
Oleňová počas niekoľkých mesiacov tohto roka navštívila a preskúmala krásy Dobšinskej ľadovej jaskyne s jej meniacou sa ľadovou výzdobou. Pozornosť venovala aj Krásnohorskej jaskyni, ukrývajúcej jeden z najväčších stalagnátov na svete. Útroby Jasovskej jaskyne objavovala v sprievode skúseného jaskyniara a dostala sa tiež k sintrovej výzdobe Gombaseckej jaskyne. Viaceré maľby vznikli aj z pozorovaní najväčšieho jaskynného komplexu Domica, bohatého na archeologické nálezy z obdobia neolitu.
Jaskynné maľby budú vystavené v prostredí renesančného kaštieľa v Moravanoch nad Váhom. Atmosféru podzemnej krajiny okrem rozsiahlej expozície veľkoformátových obrazov umocní aj zvukový element, pozostávajúci predovšetkým z evokácie prirodzenej ozveny jaskýň. Hudba, akcentujúca/vyzdvihujúca silu umenia Oleňovej, vznikala v spolupráci s hudobnou formáciou PRIE100R.
“Krajina podzemia je zatiaľ môj najväčší a najzložitejší projekt, ktorým som chcela zachytiť nielen vzácnosť našich jaskýň, ale tiež poukázať na krehkosť jaskynného ekosystému a potrebu jeho ochrany,” dodáva autorka Lucia Oleňová, ktorá sa práve vrátila z mesačnej umeleckej rezidencie v Austrálii.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.