Projekt PRÍRODA JE ŽIVOT pokračuje sériou prednášok o vode
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave spoločne s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrne zariadenia Košického samosprávneho kraja, v mesiaci máj 2023 spojili svoje sily pri realizácii projektu „Príroda je život“. Hlavným cieľom projektu je skvalitnenie, inovovanie a rozšírenie ponúkaných služieb, s dôrazom na vzdelávanie návštevníkov v oblasti ochrany životného prostredia a formovanie ekologického povedomia. Partneri v projekte pracujú s témami Voda v meste a Voda v prírode. Projekt je realizovaný v rámci internej výzvy Košického samosprávneho kraja pre kultúrne inštitúcie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti „Tradície inšpirujú inovácie“. Celkové výdavky projektu tvoria sumu vo výške vyše 47-tisíc eur.
Voda pokrýva viac než 70 % povrchu Zeme. Je prítomná v každom aspekte nášho života. Zrážková, povrchová, podzemná, ale i pitná, úžitková a odpadová voda má pre nás svoj význam. Voda je domovom miliónov druhov rastlín a živočíchov. Spôsob, akým ju využívame a čistíme má vplyv nielen na zdravie, ale aj na všetko živé a od vody závislé. Znečistenie, nadmerné využívanie a klimatická zmena naďalej oslabujú kvalitu a dostupnosť vody.
Realizáciou tohto projektu sa opäť posunieme vo vzdelávaní návštevníkov v ochrane a hospodárnom nakladaní s vodou. Vybudované dažďové záhony, záchytné nádoby na vodu v areáli knižnice, ako aj informačno-vzdelávacie panely o vode sa stanú najmä názornými atribútmi, akými možnosťami je možné docieliť udržanie vody v krajine a jej šetrenie. Nové inteligentné dvere, osvetlenie s pohybovým senzorom a mobilný audio-sprievodca v Expozícii prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí múzea budú dôkazom vysokého dôrazu projektu na ekologické riešenia aj v kultúrnych organizáciách. Zámerom partnerov projektu je aj vzdelávanie najmenších a to vďaka novovybudovanej externej učebne ekológie a externých herných a vzdelávacích prvkov.
Vzdelávaciu funkciu projektu naplní aj cyklus prednášok a workshopov o vode v meste a prírode, ktorý bude prebiehať počas celej jesene 2023. Prednášky budú venované nielen žiakom ale aj širokej verejnosti. Obsiahnu témy ako tvorba dažďových záhonov, význam vody v meste, permakultúra, či vermikompostovanie. Časť prednášok ponúkne problematiku kontaminovanej vody a jej revitalizácie, podzemnej vody jaskýň ale aj život v mokradiach Slovenského krasu.
Ukončenie projektu je naplánované na október 2023, kedy sa uskutoční aj slávnostné otvorenie.
PROGRAM PREDNÁŠOK:
-
21. septembra 2023 16:00
Voda nad zlato, Mgr. Zuzana Bártová, PhD., Ústav geotechniky SAV
Prednáška pre žiakov ZŠ a širokú verejnosť
Banícke múzeum v Rožňave, ZC Sentinel -
27. septembra 2023
Cesta vody, Ján Mika, Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., závod Rožňava
Prednáška pre žiakov ZŠ
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave -
3. október 2023
Voda podzemného sveta jaskýň, PhDr. Miroslav Kudla, Správa slovenských jaskýň
Prednáška pre žiakov ZŠ
Banícke múzeum v Rožňave, ZC Sentinel -
Október 2023
Velká práca malých pomocníkov, Matej Zámečník, autor kníh Interaktívna beseda pre žiakov ZŠ
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave -
13. október 2023 16:30
Dažďové záhrady, Mariana Benešová, Dobrovoľnícke centrum Košického kraja
Prednáška pre širokú verejnosť
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave -
19. október 2023 16:00
Život v mokradiach napájaných vodami Slovenského krasu, MVDr. Andrea Balážová, Správa NP Slovenský kras
Prednáška pre žiakov ZŠ a širokú verejnosť
Banícke múzeum v Rožňave, ZC Sentinel -
24. október 2023 16:30
Záhrada pre zaneprázdnených - Permakultúra pre začiatočníkov, Marcel Antal, Alter Nativa Brdárka
Prednáška pre širokú verejnosť
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.