Výstava 8 deka múzea ponúkne pestrú porciu histórie

8 deka, 8 dekád, 80 rokov. Výnimočná výstava pri príležitosti 80. výročia založenia múzea ponúkne to najzaujímavejšie, čo sa počas 8 dekád v múzeu podarilo. Spoločne budeme spomínať na vývoj múzea, pribúdanie expozícií, ich rekonštrukciu, predstavíme niektoré exponáty a odhalíme príbehy s nimi spojené. „Múzeum už viac ako trištvrte storočia nadobúda, revitalizuje, skúma a vystavuje predmety o spoločnosti a prírode, tvoriace kultúrne dedičstvo Žiliny a jej širokého okolia. Pri príležitosti tohtoročného okrúhleho výročia sme si nevedeli predstaviť lepšiu prezentáciu našej práce ako práve prostredníctvom výstavy. Samotný názov napovedá, že pôjde o zaujímavú zmes rôznych kúskov a návštevník dostane na tanieri pestrú porciu histórie. Všetci sa tešíme na výsledok a veríme, že verejnosť príjemne prekvapíme,“ približuje riaditeľ Považského múzea Michal Jurecký. 

Snahy vedúce k vytvoreniu zázemia pre uchovávanie a prezentáciu pamätihodností Považia sa úspešne zavŕšili v roku 1942, keď v budove radnice v Žiline vznikla vlastivedná a drotárska expozícia. Odvtedy múzeum prešlo zásadnými zmenami súvisiacimi nielen s turbulentnými politickými udalosťami, ale aj ďalšími spoločenskými procesmi, ktoré formovali pohľad na ochranu pamiatok, spôsob ich výskumu a sprístupňovania verejnosti. Výstava prináša chronologický prehľad dejín Považského múzea, pričom zvýšenú pozornosť  venuje ôsmim témam, charakteristickým pre osobitné dekády jeho existencie. „Zároveň výstava svojou formou zvýrazňuje aj vývoj jednej z kľúčových náplní tejto inštitúcie – akvizičnej a výstavnej činnosti. Jednotlivé inštalácie ponúkajú predstavu o charaktere zbierkového fondu a zároveň približujú spôsoby prezentácie historických, umeleckých a prírodných pamiatok žilinského regiónu v minulom storočí. Autori sa rozhodli dať priestor aj imaginácii, a preto jedna časť výstavy načrtáva z dejín múzea i to, čo nám kvôli nedochovaniu úplnosti historických prameňov zostáva stále trochu skryté,“ vysvetľuje koordinátorka výstavy – historička Považského múzea Zuzana Kudzbelová.  Pri tomto výročí múzeum poskytlo príležitosť obyvateľom Žiliny a jej okolia podeliť sa o svoje spomienky. Súčasťou  jubilejnej výstavy sú preto rozmanité predmety osobnej povahy, ktoré rozprávajú príbehy týchto ľudí a poodhaľujú časť ich histórie.

Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 5. mája 2022 o 16.00 hod. na Budatínskom hrade. Účastníci uvidia predstavenie Povedačky na terase... s múzeom v podaní divadelno-hravého zoskupenia RAZCA, ktoré prostredníctvom scénok a piesní priblíži históriu múzea a predstaví jednotlivé expozície. Chýbať nebude ani komentovaná prehliadka výnimočnej výstavy. „Keďže tento rok je pre nás výnimočný, tradičné podujatia v našich expozíciách budeme venovať práve výročiu. Návštevníci sa teda naozaj majú počas celého roka na čo tešiť. Otvorenie výstavy 8 deka múzea je symbolickým začiatkom osláv, a preto všetkých srdečne pozývame!“ uzavrel Michal Jurecký.

Výstava bude pre návštevníkov prístupná do konca roka 2022 do marca 2023 - predĺžená.

Viac informácií nájdete na www.pmza.sk.