ČINOHRA, Dramatizácia próz skvelej pozorovateľky drsných ľudských osudov

Najinteligentnejšia žena je priťahovaná k tomu najväčšiemu gaunerovi. Vie, že je to sebazničujúca vášeň, ale… Šťastne vydatú ženu prepadne zhnusenie zo života. Vie, že na to nemá objektívny dôvod, ale… Po rokoch sa všetky rany manželstva z kompromisu zahojili, ale… Priamo pred našimi očami sa v reálnom čase zábavy odohrávajú príbehy všetkých tých „ale“, ktoré dramatizujú naše životy.

Timrava je fenomén. Tam, kde iní spisovatelia jej doby nedokázali opustiť medze úsmevných fejtónov, ona ponúka hlboký pohľad do komplikovaného vnútra človeka. Zároveň však málokto dokázal opísať ľudské osudy s takým nadhľadom, humorom a s takou sebairóniou ako ona. V jej pestrom svete sa mieša groteskná škaredosť s prostou malebnosťou; najhlbšie zúfalstvo sa odohráva na pozadí pokojnej idyly; živočíšnosť sa náhle zmocňuje tých najduchovnejších a tí najzverskejší sú neočakávane prežiarení lúčom ľudskosti. Timrava je nielen skvelá pozorovateľka drsného ľudského údelu a nemilosrdná portrétistka pokrivených ľudských charakterov, ale je aj neúnavným hľadačom nesentimentálneho dobra v človeku.

Divákom s dýchacími problémami alebo hypersenzitívnym divákom, ktorí by mohli mať zdravotné ťažkosti, odporúčame zvoliť si sedenie vo vyšších radoch.

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy.

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s prestávkou


REALIZAČNÝ TÍM:
Réžia
: Michal Vajdička
Dramaturgia: Daniel Majling
Scéna: Pavol Andraško
Kostýmy: Katarína Hollá
Hudba: Marián Čekovský

OBSADENIE:
Milan, farár: Alexander Bárta
Milina, jeho sestra: Táňa Pauhofová
Samo: Ján Koleník
Michal, jeho brat: Ľuboš Kostelný
Anna, jeho žena: Diana Mórová
Žovkin: Jozef Vajda
Kata, jeho žena: Zdena Studenková
Važecký: Daniel Fischer
Adam: Marián Geišberg
Eva: Kamila Magálová
Nemka: Jana Oľhová
Presbyter: František Kovár
Júlia: Monika Horváthová (ako hosť)
Paula: Barbora Palčíková (ako hosť)
Kamila: Anna Jakab-Rakovská (ako hosť)
Vilo: Richard Autner
Hermína: Michaela Trokanová (poslucháč konzervatória)/ Lenka Fecková (poslucháč VŠMU)
Komparz – Čašníčky:  Viktória Valúchová (ako hosť), Karin Adzimová (ako hosť)/Viktória Petrášová (ako hosť), Anežka Petrová (poslucháč VŠMU), Romana Ondrejkovičová (poslucháč VŠMU)
Komparz – Čašníci: Martin Varínsky (ako hosť), Martin Kochan (ako hosť), Samuel Šimko (ako hosť) Marek Koleno (ako hosť)

Autor fotografií: Collavino