Švandovo divadlo v spolupráci s Českými centrami pri príležitosti stého výročia premiéry hry R.U.R Karla Čapka uvádza prezentáciu unikátneho projektu, ktorý skúma, či umelá inteligencia dokáže napísať divadelnú hru. V piatok 26. februára bude mať on-line premiéru prvá česká hra napísaná umelou inteligenciou. Dielo o strastiach a radostiach robotieho života na základe textu pripravil režisér Daniel Hrbek s tímom vedcov a divadelníkov.

  • Režisér: Daniel Hrbek 
  • Hrajú: Jacob Erftemeijer, Denisa Barešová, Andrea Buršová, Petr Buchta, Oskar Hes/Marek Frňka, Tomáš Petřík 
  • Dátum premiéry: 26. 2. 2021
  • úvodné slovo Daniel Hrbek - riaditeľ Švandovho divadla
  • živá debata (tlmočenie do angličtiny)

On-line premiéra tu.

Inovátor Tomáš Studeník prišiel v roku 2019 s nápadom osláviť sto rokov od prvého uvedenia Čapkovej hry R. U. R. (ktorá priniesla svetu lovo "robot") netradičným spôsobom - a to divadelným kusom, ktorého autorom by nebol človek, ale šikovný softvér - tzv. Umelá inteligencie (Artificial Intelligence - AI). Na základe tejto myšlienky vznikol tím zložený z informatikov Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej (na čele s počítačovým lingvistom Rudolfom Rosou) a divadelníkov zo Švandovho divadla a študentov DAMU (vedený riaditeľom Švandovho divadla, režisérom a pedagógom Danielom Hrbkem). Vo vzájomnej kooperácii a debate sa rozhodli odpovedať na otázku, či je umelá inteligencia schopná napísať divadelnú hru a ako sa pri spracovaní tejto úlohy bude správať.

Inscenácia  AI: Keď robot píše hru je zavŕšením prvej fázy projektu THEaiTRE, ktorý si v nasledujúcich mesiacoch kladie za cieľ ďalej zdokonaľovať systém generovani. Pokúsiť sa zistiť, či si AI poradí nielen s dialógmi, ale tiež so stavbou celéj divadelnéj hry. Že nejde o záležitosť, ktorá by zaujala len úzky okruh "zasvätených", svedčí fakt, že už v súčasnosti prejavujú o udalosť záujem nielen médiá a širšia verejnosť doma aj v zahraničí, ale tiež fakt, že projekt THEaiTRE získal aj výraznú podporu v rámci grantu TAČRu a záštitu Ministerstva zahraničia Českej republiky.

Informácie o udalosti
Názov udalosti: AI: Keď robot píše hru
Dátum: PI 26. 02. 2021
Čas: 19:00
Adresa: Online udalosť na https://www.theaitre.com/