BODY WORLDS

-The original exhibition of the real human bodies -
- Originálna výstava skutočných ľudských tiel –

NIVY CENTRUM 13.10.2023 – 28. 1. 2024

Zdroj: BODY Worlds Bratislava

 V Bratislave sme mohli vidieť viacero výstav stelami, ktoré mali názov Bodies, ale museli sme počkať až do roku 2023, aby sme videli originál (BODYWORLDS). Prvá výstava, ktorá nás informuje o anatómii, fyziológii a zdraví prostredníctvom skutočných ľudských tiel zachovaných prostredníctvom jedinečného procesu plastinácie. Samotný postup a výstavu BODYWORLDS vynašiel v roku 1977 prof. Dr. Gunther von Hagens, ktorý pracoval ako anatóm na univerzite v Heidelbergu. Profesorove programy a výučba boli vysielané na kanáloch BBC po mnoho rokov a odvtedy sa tiež objavujú v učebných osnovách na najznámejších lekárskych univerzitách. Pôvodná výstava bola dokončená v roku 1995 a odvtedy ju navštívilo viac ako 50 miliónov návštevníkov v 90 veľkých mestách v Ázii, Európe, Amerike a Afrike. Samozrejme, od tej doby sa rok čo rok rozširuje, vycibruje, formuje a oslňuje svoje publikum. Takto sa stala BODYWORLDS najúspešnejšou výstavou na svete a teraz konečne dorazila aj do Bratislavy. Na prvom poschodí Nivy Center, na viac ako 1000 m2 - v dvoch výstavných priestoroch - ukazuje, akým zložitým, ale zároveň dokonale vytvoreným svetom je ľudský organizmus.

Výstava je nezabudnuteľnou cestou do sveta ľudského tela. Poskytujeme prehľad o štruktúre ľudského tela a vysvetľujeme, ako vzájomne pôsobia funkčné systémy a orgány. Jednomyseľný názor návštevníkov je, že výstava zanecháva veľmi hlboký dojem pre všetky vekové kategórie a núti nás premýšľať sa o tom, ako žijeme naše životy.

Výstava BODY WORLDS nás zavedie nielen do sveta anatómie. Jeho účelom je podporovať vedomú životosprávu, venovať väčšiu pozornosť nášmu zdraviu, rozpoznať náš fyzický potenciál, naše obmedzenia a premýšľať o tom, čo to znamená byť človekom.  Všetky výstavy BODY WORLDS predstavujú plastinácie skutočných ľudí vrátane celých tiel naaranžovaných do úžasne prepracovaných, umeleckých, pohyblivých tónov (napr. skok do výšky, krasokorčuľovanie, tanečnica na ľane, brankár hádžuci sa po lopte), orgánov, konfigurácií orgánov, krvných ciev a priehľadné rezy tela. Výstava podrobne prezentuje fungovanie a mechanizmy pôsobenia vesmíru ukrytého v tele. 

Ukážeme vám, ako fungujú naše orgány a bežné choroby porovnaním zdravých a postihnutých orgánov. Môžeme vidieť dlhodobé účinky chorôb a chorôb zo závislostí, ako je fajčenie alebo konzumácia alkoholu, a mechanizmus umelých kolenných alebo bedrových kĺbov, umiestnenie implantátov. Používame jedinečné vzory na porovnanie zdravých a chorých orgánov, ako sú zdravé pľúca v porovnaní s pľúcami fajčiarov, čím zdôrazňujeme dôležitosť zdravého životného štýlu.

Výstavu si budete môcť zhliadnuť na ploche 1000 m2 v dvoch samostatných priestoroch v Nivy Centre, ale len po dobu 3 mesiacov.

Vstupenky dostupné v sieti Ticketportal.sk.