Zlatá éra talianskeho filmu zachytená prostredníctvom filmových plagátov, letákov, fotosiek a niekoľkých diel dvoch významných vizuálnych umelcov, Mila Manariho Mimma Rotteliho, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z Felliniho.

V roku, v ktorom si pripomíname sté výročie narodenia Federica Felliniho, Slovenské národné múzeum a Taliansky kultúrny inštitút v priestoroch sídelnej budovy SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave predstavia výstavu zostavenú z originálnych exponátov pochádzajúcich z Archívu Enrica Minisiniho z Cividale del Friuli.

Fellini patrí k najväčším režisérskym legendám. Jeho snímky Cesta, Cabiriine noci, 8 a pol a Amarcord boli ocenené Oskarom ako najlepšie cudzojazyčné filmy. Počas kariéry bol dvanásťkrát nominovaný na Oscara a v roku 1993 ho Americká filmová akadémia ocenila za celoživotné dielo. Je tiež držiteľom Zlatej Palmy z Cannes za film Sladký život, ktorú získal v roku 1960 a Zlatého leva za celoživotné dielo z filmového festivalu v Benátkach (1985). Fellini inšpiroval svojimi filmami sny jednej éry, prebúdzal vášne a zároveň zanechal prorocké odkazy, ktoré nápadito a originálne rozprávajú príbehy plné nádeje a ľudskosti. Prívlastok felliniovský sa stal synonymom pre „poéziu vo filmy" a vo svojej podstate aj slovom, akým by sme opísali mimoriadne a vzácne okamihy našich životov.

Nástup šesťdesiatych rokov v Ríme, časy ekonomického rozkvetu, filmových hviezd, paparazzov – to všetko zaznamenal nesmrteľný Federico Fellini vo svojom filme Sladký život. S ilustrátorom Milom Manarom ho spájalo úprimné priateľstvo, s Mimmom Rottelom boli súputníci, velikáni talianskej povojnovej kultúry. V rámci 13. ročníka Festivalu talianskej kultúry DOLCE VITAJ priblíži výstava zlatú éru talianskeho filmu prostredníctvom filmových plagátov, letákov, fotosiek a niekoľkých diel oboch významných vizuálnych umelcov, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z Felliniho, pričom vyzdvihujú jeho genialitu.

Otvorenie: 22. 7. 2020 o 17.00
Trvanie výstavy: od 23.07.2020 do 30.11.2020
Otvorené:
júl - august:
utorok, streda, štvrtok, piatok a nedeľa  9.00 - 17.00 h, posledný vstup 16.30 h
sobota od 10.00 do 18.00 h, posledný vstup 17.30 h
september - jún: ut-ne 9.00 - 17.00