Sprievodným programom Folkových Vianoc budú aj diskusie s autormi kníh, ktoré boli vydané tento rok a ich autori sú úzko spätý s Breznom a Horehroním.

Maroš Pavúk, majiteľ CNK Bombura, organizátor festivalu Alternatívne Leto, nespočetného množstva koncertov a patrón undergroundu na Slovensku nám čo-to porozpráva o knihe Bluesman v koberci. Ako sa ľudia dostávali k svojej hudbe na prelome 80 a 90tyc rokov?

Druhý v poradí je Lukáš Onderčanin je slovenský novinár. Od roku 2014 pracuje v denníku SME ako zahraničnopolitický redaktor. Narodil sa na Morave, no vyrastal pod Nízkymi Tatrami. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, študoval aj na Varšavskej univerzite v Poľsku. Bol editorom internetového magazínu MONO.sk a je tiež šéfredaktorom štvrťročníka Príbehy 20. storočia, ktorý vydáva občianske združenie Post Bellum. Trikrát bol nominovaný na Novinársku cenu, nomináciu premenil na ocenenie v roku 2021, kedy sa mu podarilo získať Cenu otvorenej spoločnosti za reportáž o slobode médií v Maďarsku. Historický dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade: Československá komúna Interhelpo je jeho knižným debutom.

Lukáš Onderčanin bol s knihou Utópia v Leninovej záhrade nominovaný na literárnu cenu Anasoft litera a získal za ňu aj Cenu čitateľov.