Úryvky zo života Jeana – Baptista Poquelina Moliéra

Tak ako každý rok si členovia Bieleho divadla vyberú zo svetovej dramatickej literatúry slávneho dramatika, aj tento rok sme siahli po najväčšom komediografovi 17. storočia Jeanovi – Baptistovi Poquelinovi Moliérovi, ktorý tvoril a žil na dvore kráľa Ľudovíta XIV. vo Versailles. Čerpali sme z knihy „ Život pána de Moliér“ - Jean Léonor Le Gallois sier de GRIMAVEST.

V dnešnej hektickej dobe sa nám zapáčila jeho myšlienka BYŤ A ZDAŤ SA.  Keď sme prechádzali jeho slávnymi komédiami ako Tartuffe – Pokrytec, Don Juan – milovník žien a krásy, Meštiak šľachticom, Učené ženy, Harpagon – Lakomec, Versaillské improvizácie, Zdravý – nemocný, uvedomili sme si jeho nadčasovosť. Dávali sme si otázky, je možné zmeniť ľudí, aby si začali vážiť seba? Odpoveď sme dostali. Dal som si do hlavy, že zo smiechom to asi možné bude.

Moliér

Biele divadlo prišlo vzdať hold jednému zo zakladateľov profesionálneho detského a mládežníckeho divadla v roku 1953. Bol to herec, režisér, pedagóg Ján Klimo, ktorý by dnes oslávil 100. výročie.

Pred 40. rokmi sme si založili  amatérske detské mládežnícke divadlo a nemôžem nespomenúť Ruda Gériho, Nadku Rakovú, Janku Biskupskú a Lindu Hornú. Prevzali sme štafetu lásky k deťom, mládeži a divadelnému umeniu. Je zvláštne , že presne pred 40. rokmi  sme stáli s Bielym divadlom zrovna tu na tomto javisku s deťmi a mládežou s predstavením „Zima je tu deti zas“.


OBSADENIE
Molière: Boris Fedorovič
La Grange: Vladimír Kunst
Madeleine: Lucia Farkašová
Marion: Eva Judová
Michel: Kristián Beskyd
Armanda: Barbora Pijáková
Thérèse: Michaela Ďuríková
Catherine: Adela Hornáčková
Tonka: Lucia Smataníková
Conty: Vincent Horváth
Vernosť: Michal Varšányi
Pierre: Peter Kráľ
Joseph: Filip Žitňan
Lully: Peter Hornáček
Kráľ Ludvik XIV.: Michal Galét
Juliette: Alžbeta Mudroňová
Nicole: Vanda Jančárová
Jenny: Soňa Koterbová
Susanne: Ema Šimeková

AUTORSKÝ TÍM
Nina Zemanová a členovi BD