Pozrite si diskusiu o materstve a výchove v stave klimatickej núdze

Zaujíma vás, prečo až 40 % mladých ľudí zvažuje – či vôbec mať kvôli klimatickej kríze vlastné deti? A ak ich už mať, tak ako svoje potomstvo vychovávať s nízkou uhlíkovou stopou a ako sa s mladými zhovárať o téme zmeny klímy? Alebo: čo vedie rodičov ku klimatickému aktivizmu?

Pripojte sa v stredu (24. novembra od 19:00 do 20:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely v spolupráci s časopisom .týždeň s názvom ‚Byť či nebyť matkou v stave klimatickej núdze. Dozviete sa viac o tom, čo vyriešil a čo nevyriešil samit COP26 v Glasgowe, a ktoré opatrenia v oblasti riešenia dosahov zmeny klímy musíme spraviť my sami ako jednotlivci, jednotlivkyne. Pozrieme sa s hostkami spoločne na to, ako sa doma zhovárať o tejto téme, a čo dokážeme spraviť lokálne, aby sme neprehlbovali klimatickú krízu. Spoznáte aj konkrétne projekty globálneho vzdelávania, ktoré už napomáhajú zmene k lepšiemu.

Na otázky moderátorky Boby Markovič Baluchovej budú odpovedať:

  • Dana Mareková (Klimatická koalícia, European climate foundation)
  • Zuzana Gallayová (TU vo Zvolene, CEEV Živica, Zelená škola)
  • Zuza Fialová (Partners for Democratic Change Slovakia – PDCS)
  • Lucia Szabová (Znepokojené matky, Klimatická koalícia)

Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: platformy Ambrela, časopisu .týždeň a a ďalších partnerov. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #oKlime.

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje európsky projekt ‘Globálne ciele a migrácia‘ (s podporou EÚ z programu DEAR aj SR cez SlovakAid) s cieľom: rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o globálnych témach a Globálnych cieľoch OSN. Na jeseň 2021 odštartovala realizáciu nového projektu ‘EduGlobe – cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania’, ktorý je podporený z programu Active citizens fund – Slovakia a financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014–2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Táto diskusia je teda realizovaná vďaka podpore ACF – Slovakia a tiež EÚ cez DEAR program – pri príležitosti Týždňa globálneho vzdelávania (GEW).

Viac info o hostkách stredajšej diskusie, ako aj ďalších aktivitách Ambrely nájdete tu: https://ambrela.org/.../diskusia-ambrely-o-materstve-v.../