Česká tlačová kancelária pripravila pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa a vzniku dvoch samostatných štátov – Českej a Slovenskej republiky – novú fotografickú výstavu nazvanú Česko/slovenské okamihy. Premiéru mala v auguste minulého roka v Uherskom Hradišti, aktuálne je vystavená v Prahe a od 16. februára sa predstaví v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí.

Autori výstavy určenej do verejného priestoru vybrali takmer 130 fotografií, ktoré zachytávajú dôležité aj menej známe momenty zo spoločnej histórie, rozpadu československého štátu, ako aj vzájomné vzťahy Čechov a Slovákov v posledných 30 rokoch.

„Našou ambíciou nie je detailne vyrozprávať dejiny Československa a jeho rozdelenia. Chceme prostredníctvom spravodajských fotografií ukázať to, čo nás spájalo, ale aj rozdeľovalo. A to nielen na úrovni politickej, ale aj v bežnom živote, kultúre či športe,“ uviedla za autorský tím šéfredaktorka spravodajstva ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstave sú aj snímky z produkcie Československej tlačovej kancelárie, ktoré pred 30 rokmi pri delení Československa pripadli novovzniknutej  slovenskej agentúre TASR. „Sme radi, že nám ich slovenskí kolegovia zapožičali, pretože ide o veľmi vydarené fotografie, vďaka ktorým si pripomenieme napríklad výrobky Made in Czechoslovakia z podnikov na slovenskom území či slávnu fotku Alexandra Dubčeka na kúpalisku," uviedol šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Niekoľko vystavených fotografií autori našli v databáze Profimedia, ktorú ČTK kúpila v júli 2021.

Autorský tandem doplnil bývalý dlhoročný šéfredaktor obrazového spravodajstva ČTK a autor mnohých výstav Dušan Veselý. Na príprave sprievodných textov sa podieľa Pavel Lukáš z dokumentačnej redakcie ČTK.

Bratislavská inštalácia pripravená Českým centrom Bratislava a miestnym úradom Bratislava-Staré Mesto potrvá do 31. 3. 2023. Výstava následne poputuje aj do ďalších slovenských miest.

  • Dátum:16. 02. 2023 – 27. 03. 2023
  • Miesto konania:Hviezdoslavovo námestie, Bratislava a Galéria Českého centra, Prepoštská 6