Srdečne vás pozývame na špeciálnu výstavu združenia Čierne diery priamo v kaštieli Andrássyovcov v Betliari. V priestoroch s maliarskym valčekom od Čiernych dier a v starých rámoch, ktoré zostali po krádeži obrazov v 70. rokoch, bude nainštalovaná nová zbierka 18 risografií venovaných uhorskej šľachtickej rodine a okolitému priemyselnému podnikaniu.

Pri príležitosti výstavy bol do Betliara prevezený jediný nosník, ktorý sa zachoval z prvého reťazového mosta cez Dunaj medzi Budínom a Pešťou – Széchenyi Lánchíd. Diely mosta vyrobili v rokoch 1839 až 1849 v gemerskej železiarni v Drnave. Most však zničila nemecká armáda počas druhej svetovej vojny, a tak jediný originálny diel zostal vystavený v zbierke Andrássyovcov na hrade Krásna Hôrka.

Čierne diery sa od roku 2014 venujú popularizácii a záchrane architektúry, ktorá je na Slovensku dlhodobo prehliadaná – od bývalých tovární cez chátrajúce kúpele až po diela modernej architektúry. Historické stavby zobrazujú na grafických dielach, ktoré sa stali súčasťou zbierky Slovenskej národnej galérie. Reportáže a výskumy spracúvajú do kníh v zbierke Slovenského múzea dizajnu. Tisíce zberateliek a zberateľov umožňujú združeniu finančne sa angažovať v oblasti kultúry a charitatívnej práce. Medzi ich projekty patrí oživenie kaštieľa Coburgovcov v Jelšave na zážitkové ubytovanie alebo bytový dom železiarní v Betliari – Nižnej Maši, v ktorom spoločne s partnermi plánujú zriadiť dostupné nájomé bývanie.

Šľachtický rod Andrássyovcov pôsobil v oblasti dnešného Gemera takmer 400 rokov a v 19. storočí patril medzi najvýznamnejšie v Európe. Bohatý zbierkový fond rodiny v súčasnosti spravuje múzeum, do ktorého správy patrí kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka a mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. S pôsobením šľachtickej rodiny však súviselo aj priemyselné podnikanie, ktorého pamiatky postupne zanikajú. Čierne diery na tieto pamiatky upriamujú novú pozornosť, venujú sa ich mapovaniu a záchrane. Ich žiarivé diela z ryžových a sójových farieb risografu sú novými zobrazeniami kultúrneho dedičstva, ktoré nedokážu zmeniť históriu, ale pomáhajú prekresliť budúcnosť pamiatok.

Historik umenia Július Barczi: „Čierne diery sú hosťom v Múzeu Betliar, ale neprichádzajú ako neznámi – je to akoby Andrássyovcov navštívila iná rodina. Ich fascinácia kultúrnym dedičstvom Gemera a spôsob, akým približujú publiku jeho históriu a súčasnosť, nech sú akokoľvek nelichotivé, sú geniálne. Aj preto majú vo svete už toľko napodobňovateľov. Čierne diery sa rozhodli vtiahnuť do procesu súčasné umenie s komunikáciou, ktorá je zrozumiteľná, nie však obyčajná. Symbióza experimentálnej grafickej techniky s autorkami a autormi, ktorí sú viac i menej etablovaní na výtvarnej scéne, vytvárajú novú kolektívnu pamäť na troskách dávnej minulosti. Z kolektívneho zbierania grafík Čiernych dier sa v spoločnosti stala kolektívna ochrana pamiatok – hmotných i nehmotných. Ich výstava v sebe prepája staré s novým, aby v nás vyvolala energiu tvoriť, a nie ničiť.“

Vystavujúce autorky a autori:
  • Alex Selmeci a Tomáš Kocka Jusko – Lanové dráhy
  • Bianka Török – Malý vrch a Krásna Hôrka
  • Daniela Olejníková – Kaštieľ Andrássyovcov v Betliari (interiér)
  • Daniela Olejníková – Kaštieľ Andrássyovcov v Betliari (exteriér)
  • Daniela Olejníková – Kaštieľ v Jelšave
  • Erik Šille – Kláštor v Rožňave
  • Erik Šille – Serényiho cisterna
  • Jaro Varga – Trebišov
  • Jozef Gľaba – Huta Etelka
  • Jozef Gľaba – Huta Karol
  • Kristína Bukovčáková – Bytový dom železiarní v Betliari
  • Lucia Oleňová – Brdárka
  • Marek Cina – Gemerskí baníci
  • Miroslav Sandanus – Továreň Hnúšťa-Likier
  • Ondrej Gavalda – Drnava
  • Samuel Velebný – Sirk
  • Samuel Velebný – Železník
  • Žofia Dubová – Slovenský kras

Vernisáž sa uskutoční v stredu 22. júna o 18:00 v SNM – Múzeu Betliar. Pri tejto príležitosti budú k dispozícií na predaj aj niektoré z diel.

Výstava potrvá od 22. júna do 31. októbra 2022. Múzeum bude otvorené v utorky až nedele od 9:30 do 18:30 hod. s posledným vstupom 17:30 hod. Vstupenky spojené s celkovou prehliadkou kaštieľa alebo osobitne na výstavu bude možné zakúpiť priamo v pokladni múzea.

V priebehu leta vyjde k výstave publikácia historika Lukáša Pateru o priemyselnom podnikaní rodu Andrássyovcov a jeho stavebných pozostatkoch.

Čierne diery: Martin Lipták, Michal Tornyai, Lívia Gažová, Andrej Sarvaš, Lukáš Patera, Miroslav Beňák, Barbara Kowalczuková
Dizajn výstavy: Ondrej Gavalda
Koncepcia výstavy: Ondrej Gavalda, Martin Lipták, Lukáš Patera, Michal Tornyai, Barbara Kowalczuková
Spolupráca: SNM – Múzeum Betliar, Banícke múzeum v Rožňave, Slovenská národná galéria, Boris Belan, Július Barczi
Partneri: Slovenské národné múzeum, o. z. Andoras, Pravé slovenské, RTVS, Aktuality.sk