17. ROČNÍK CELOSLOVENSKÉHO STRETNUTIA FUJARISTOV

Krajské kultúrne stredisko v Žiline pozýva všetkých priaznivcov na celoslovenské stretnutie fujaristov pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! 17. ročník sa už tradične uskutoční v areáli Kaštieľa Čičmany v dňoch od 21. do 24. septembra 2023.

Počas štyroch festivalových dní sa návštevníci v Čičmanoch budú môcť zúčastniť tvorivých dielní. Štvrtok a piatok bude zameraný na výrobu a hru na fujaru pod vedením Matúša a Michala Fiľovcov. Lektori Miroslav Štefánik a Igor Dundek budú od piatku do nedele predvádzať proces výroby fujary trombity. Piatkové popoludnie pod názvom Spomienky a odkazy majstrov bude venované výrobcovi fujár a píšťal Alexandrovi Králikovi. Počas sobotného programu na javisku vystúpia fujaristi zo Slovenska a zahraničia, FSk Poničan z Poník, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, Chlopi z Heľpy, FSk Lastovienka z Čičmian, heligonkár Juraj Krahulec, sólisti a gajdoši.

V nedeľu sa uskutoční slávnostná svätá omša venovaná nositeľom tradícií. Poobede návštevníkov čaká galaprogram, v ktorom sa predstavia fujaristi zo Slovenska, FS Bystrina, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, FSk Lastovienka z Čičmian, heligonkári, gajdoši, Trombitáši FSk Hájiček Chrenovec Brusno a Martin Repáň.

Organizátormi podujatia sú Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Obec Čičmany a Kaštieľ Čičmany. Autor programov je Michal Fiľo, majster ľudovej umeleckej výroby.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Žilinský samosprávny kraj a koná sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.