Objavte zabudnuté remeslá so šikovnými „tovarišmi“ – študentkami a študentmi stredných škôl. Svoje majstrovstvo Vám predvedú počas podujatia Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny v nedeľu 11. júna 2023.

Počas programu od 10.00 do 16.00 hod. vás zoznámia s niektorými tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. S ukážkami svojich prác sa predstavia študentky a študenti zo Školy umeleckého priemyslu Ružomberok, Strednej odbornej školy pedagogickej Turčianske Teplice, Strednej odbornej školy strojníckej Kysucké Nové Mesto a Strednej odbornej školy obchodu a služieb Martin. Návštevníci budú mať okrem iného aj možnosť získať informácie o študijných odboroch a zameraniach prezentujúcich sa škôl.

Program podujatia Dnes tovariš, zajtra majster bude prebiehať ako tvorivá dielňa, kde sa v úlohe animátorov predstavia zručné študentky a študenti. Spolu s nimi si vyskúšate niektoré, mnohokrát už zabudnuté techniky – zhotovenie drevenej hračky, prstových bábok, mokré a suché plstenie ovčej vlny či maľbu na textil. Šikovné ruky malých návštevníkov sa zamestnajú aj pri tvorivých činnostiach s budúcimi pedagógmi, zapojiť sa môžete aj do chlapskej práce v kováčskej vyhni alebo uvidieť brúsenie nástrojov a nožov na ručnom brúse. Študenti SOŠ obchodu a služieb Martin sa pochvália pravou ovocnou limonádou a kysnutými koláčmi, ich spolužiaci predvedú ukážky prác knihárov a polygrafov.

Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou Turčianskych slávností folklóru organizovaných Turčianskym kultúrnym strediskom, ktoré vyvrcholia v Múzeu slovenskej dediny v rovnaký deň. V hlavnom programe vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny a súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti z Turca a ako hosť folklórny súbor Vatra Tlmače.