Medzinárodný festival Dni tanca / Dance Days 2023 prinesie od 4. do 11. júna do Banskej Bystrice a Zvolena to najlepšie zo súčasného tanca u nás aj v zahraničí.

Vstupenky a permanentky už v predaji

Hlavný organizátor festivalu, Divadlo Štúdio tanca, 12. apríla 2023 spustilo predpredaj vstupeniek a permanentiek na festival. Veľká časť programu však bude pre návštevníkov úplne zdarma. Všetky informácie, ako aj vstupenky nájdete na www.dnitanca.sk.

Tanec pre každé telo

Pohyb je prejav každého tela. Je to autentický, prvotný spôsob, ktorý používame v snahe porozumieť si navzájom. Ľudia pohyb kodifikovali do podoby tanca, ktorý sprevádza spoločenský prejav človeka od nepamäti. Tento ročník festivalu Dni tanca / Dance days sa nesie v znamení hesla “tanec pre každé telo.” Festival sa nesnaží reprezentovať len dokonalé telá tanečníkov. Chce ukázať rozličnosť. Uvidíte matku, dieťa, tancujúceho herca, hrajúceho tanečníka, tancujúcich netanečníkov, starých aj mladých, hendikepovaných, umelcov z rôznych kultúrnych zázemí. 

Britská tanečná skupina Candoco bude na festivale reprezentovať prácu s inkluzivitou, tvoria ju tanečníci so zmiešanými fyzickými obmedzeniami. Raimonda Gudavičiūtė (Litva) s predstavením (M)other dokáže so svojim synom priamo na javisku, že rolu matky a tanečnice je možné prepojiť. tYhle a Marie Gourdain v predstavení Medúza ukážu cítiace a humánne telá, ktoré nie sú len nositeľmi fyzikálnych vlastností.

Tanec: predstavenia, workshopy, filmy, diskusie

Okrem výnimočných tanečných inscenácií a intervencií má festival aj vzdelávaciu rovinu. Myslí na odbornú a laickú verejnosť, ktorej prinesie niekoľko diskusií. Panelovej diskusie Príklady spolupráce zriaďovanej a nezriaďovanej kultúry sa zúčastnia napríklad lektor dramaturgie SND Mário Drgoňa či zástupcovia Divadla Jozefa Palárika alebo Štátneho divadla Košice. Dôležitou diskusiou Kultúra bez bariér chce festival poukázať práve na inkluzívnu prácu s minoritnými skupinami v kultúre a umení.

Festival Dni tanca / Dance days 2023 nekončí len pri tanečných predstaveniach. Pre tých, ktorí sa radi aktívne do programu zapoja, je pripravená séria workshopov. Raimonda Gudavičiūtė má pripravený pohybový workshop pre rodiny. Antoinette Helbing účastníkom workshopu Laughter Somatics priblíži smiech ako formu predjazykovej komunikácie. Zoskupenie Los Informalls počas dvojdňového workshopu Master your Monster vytvorí priestor na tancovanie bez zábran a bariér.

Súčasťou programu je aj premietanie filmov, ako inak, súvisiacich s tancom. Patrí medzi ne nemecký film Pina o tanečnej legende Pine Bauch, ktorá zásadne ovplyvnila súčasný tanečný jazyk, ale nebude chýbať ani klasický Hriešny tanec s workshopom zdvíhačiek.