Srdečne Vás pozývame na diskusiu na tému fotografických kníh v rámci série Dvojstrana, ktorá vám už tretí rok prináša na pôde VŠVU diskusie na tému autorských kníh. Tentokrát sa budú moderátorky Beata Jablonská a Zuzana Lapitková rozprávať s troma fotografkami a fotografom – Lenkou Lindák Lukačovičovou, Zuzanou Pustaiovou, Leou Tyrallovou a Tomášom Pospěchom, ktoré*ý sa pohybujú na poli umeleckej prevádzky vo viacerých úlohách – aj v rámci vytvárania, vydávania či vystavovania fotografických kníh.
Okrem tohto vydania Dvojstrany, ktorá sa uskutoční v stredu 30. októbra 2024 o 18:00 v Akademickej knižnici VŠVU na Hviezdoslavovom námestí 18, si určite nenechajte ujsť otvorenie výstavy pri príležitosti 12. ročníka prezentácie študentských fotografických kníh PHO BO v priestoroch Galérie Medium, ktorý otvárame vo štvrtok 14. novembra 2024 o 18:00 – tešíme sa na Vás!
Lenka Lindák Lukačovičová je absolventkou Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave, štúdium ukončila doktorátom na Katedre fotografie a nových médií a momentálne pôsobí ako vedúca ateliéru Protoateliér. Ako pedagogička sa tiež podieľa na projekte fotografických kníh študentstva PHO BO, ktorý bude mať výstavu tento november v Galérii Medium. Spoločne s Dominikou Jackuliakovou vydali knihu zo vzdelávacieho projektu Slovensko, krajina slov/Slovakia, Land of Words. Jej fotografická tvorba presahuje od fotografie k inštalácii a performance. Získala ocenenie na súťaži súčasnej fotografie strednej a východnej Európy Different Worlds (2021), a v roku 2022 sa stala laureátkou Ceny Nadácie NOVUM.
Tomáš Pospěch je fotograf, historik umenia, kurátor, pedagóg, a vedie malé vydavateľstvo PositiF. Pôsobí vo viacerých inštitúciách, ale najviac je jeho kariéra spätá s Inštitútom tvorivej fotografie (ITF), Sliezskej univerzity v Opave, kde absolvoval štúdium aj pôsobí pedagogicky. Je kurátorom zbierok Umelecko-priemyselného múzea v Prahe. Vo svojej fotografickej tvorbe sa venuje subjektívnemu dokumentu, ktorý chápe ako vhľad do súdobej českej, ale aj slovenskej spoločnosti, často s humorom až sarkazmom. Vydal viacero vlastných fotografických kníh – Šumperák (2015), Bezúčelná procházka/An Aimless Walk (2010), ale v rámci svojho vydavateľstva PositiF systematicky vydáva monografie iných (často menej známych českých fotografov) – jedna z posledných je Nová Sedlica (2022) – fotografie Pavla Vavrouška zo 70. a začiatku 80. rokov, nevyhýba sa ani autorským knihám – Libor Fojtík Trampové (2020). Je tiež autorom viacerých teoretických kníh o fotografii a výtvarnom umení.
Zuzana Pustaiová ukončila svoje štúdium fotografie doktorátom na VŠVU v roku 2022. Pracuje v SNG na Oddelení digitálnych technológií a zároveň pôsobí ako nezávislá fotografka, vedie semináre a školenia vo fotografii a je šéfredaktorkou Fotonovín. Je členkou rakúskej platformy Reflektor, ktorá sa orientuje na prezentáciu a publikáciu nezávislých kníh, tiež je členkou Združenia slovenských profesionálnych fotografov a projektovou manažérkou projektu DOKUMENT ZINE.EDITION (edícia zinov prezentujúcich tvorbu slovenských autorov s dôrazom na rozmanitosť kreatívnych a vizuálnych stratégií v súčasnej fotografii www.dokumentmagazin.sk). Zastupuje ju Galéria Photon. Získala množstvo cien a nominácií, tento rok bola nominovaná na C/O Berlin Talent Award 2024, tiež získala nomináciu na MAST grant 2023/24, bola viackrát finalistkou Images Vevey – naposledy za roky 2023/24 v kategóriách Grant Prix a Book Award. So svojou prvou autorskou knihou One Day Every Day (2022) sa dostala medzi finalistov*ky súťaže Paris Photo Aperture Photobook Awards 2022.
Lea Tyrallová študovala fotografiu na Institut d'Estudis Fotogràfics de Catalunya v Barcelone (2009-2014), pôsobí ako freelance koordinátorka výroby a editorka fotografických kníh, medzi rokmi 2015 až 2023 pracovala pre nezávislé vydavateľstvo RM, ktoré sa zameriava na fotografiu a súčasné umenie s osobitným záujmom o latinskoamerickú tvorbu. V roku 2020 začala spolupracovať s Vydavateľstvom Absynt, najprv sa spolupodieľala na príprave slovenskej edície knihy Ilony Németh Eastern Sugar (2021), neskôr začala ako editorka pracovať na samostatnom projekte fotokníh vydavateľstva, v rámci ktorého doteraz pripravila autorskú knihu Leny Jakubčákovej Baba z lesa (2023) a tento rok vyšla Ukrajina 24/02/22-, ktorá predstavuje reportážne fotografie z vojny na Ukrajine od Tomáša Benedikoviča, Gabriela Kuchtu, Juraja Mravca, Pavla Pekarčíka a Vladimíra Šimíčka s textami Mirka Tódu. Od roku 2021 vyučuje na Škole dizajnu a vizuálneho umenia LCI Barcelona v rámci magisterského programu Dokumentárna fotografia (Master's Degree program in Documentary Photography) predmet s názvom: Fotokniha: Nové horizonty fotografie vo vydavateľskej činnosti (Photobook. New editorial horizons of Photography).
Projekt Dvojstrana je výsledkom spolupráce Katedry dejín a teórie umenia VŠVU, Akademickej knižnice VŠVU a Galérie Medium, ktorý sa primárne sústreďuje na prezentáciu knihy ako média spájajúceho literatúru s vizuálnym umením. Projekt Dvojstrana zahŕňa prednášky, performance, čítania či iné kreatívne výstupy autoriek a autorov z oblasti vizuálneho umenia, ktoré/í si vybrali knihu ako prostriedok rozšírenia svojej tvorby. Chceme návštevníčkam a návštevníkom knižnice a galérie priblížiť možnosti autorského prístupu a „čítania“ pozoruhodných projektov v rámci dvoch rozdielnych kontextov – extrovertného, performatívneho výstavného prostredia a introvertnejšieho, na dialóg orientovaného prostredia knižnice.
Tento projekt vznikol s finančnou podporou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Portál www.kamdomesta.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné sa prihlásiť vopred.