Pohronské múzeum Nová Baňa – organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja a TatraLUG slovenský LEGO fanklub predstavujú verejnosti výstavu LEGO hračiek uvedenú pod názvom „Fantázia v kockách ukrytá“.

Oficiálna história LEGA sa začala písať 28. januára 1958, kedy bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku. Túto myšlienku priniesol dánsky tesár Ole Kirk Christiansen v roku 1932, keď vyrobil prvé tehličky stavebnice LEGA. O dva roky tento fenomén dostáva aj svoje pomenovanie LEGO. Značka firmy, ale i názov hračky vznikol spojením dvoch dánskych slov LEg a GOdt, čo je v preklade znamená dobrá hra. Od roku 1964 sa stavajú modely podľa návodu a od roku 1978 sú už súčasťou stavebnice aj mini figúrky, ktoré poznáme dodnes. Prostredníctvom obchodných domov Prior sa v roku 1982 stavebnica začala predávať v bývalom Československu. V roku 1996 spoločnosť LEGO vstupuje na internet a registruje svoju doménu www.lego.com.

V roku 2000 LEGO získava titul „Hračka storočia“. Počet fanúšikov rôznych vekových kategórií každým dňom narastá. Príčinou tohto úspechu, ktorý preveril čas, je že firma LEGO neustále reaguje na aktuálny dopyt a vždy prichádza s niečím novým.

Z LEGA je možné postaviť model prakticky čohokoľvek, či už automobilov, vlakov, domov, hradov, zámkov, sôch, vesmírnych plavidiel aj funkčných robotov.

TatraLUG, slovenský LEGO fanklub, pre našu výstavu pripravil sety Fabuland /táto séria je dodnes považovaná za jednu z najkrajších LEGO sérií, všetky postavičky tvorili rôzne zvieratká a vyrábala sa od roku 1979 – 1989/, rôzne modely automobilov zo sérií Technic a Model Team, sošky /drak/, zo svetových stavieb sú tu napríklad Socha slobody, Opera Sydney, Tádžmahal, Tower Bridge, sety LEGO Friends /LEGO myslí aj na dievčatá a vyrába série Paradisa, Belville a Friends/ a sú tu aj veselí Elfovia. Vystavujeme aj historické kúsky, ktoré sa prvotne vyrábali z dreva. Zaujímavou je aj mozaika Milana Rastislava Štefánika, pod ktorou je umiestnená Mohyla na Bradle, či mozaika obľúbených postavičiek Mimoňov. Veľkorozmerné sú budovy Tatranskej galérie /model sa skladá zo 7000 kociek/, či Hrad Modrý Kameň. Vôbec po prvýkrát bude vystavené MICROCITY – mestečko v malom meradle poskladané z reálnych slovenských /napríklad Železničná stanica Čadca/ a vymyslených stavieb.

Nechýba veľký LEGOLAND, mestečko z 80. rokov, dodnes najžiadanejšie pre fanúšikov LEGA, ktorí volajú po jeho reedícii. V miestnosti sa nachádzajú dva herné LEGO boxy, ktoré poskytnú možnosť vyskladania svojho vlastného modelu podľa fantázie. Modely vlakov a vozňov slovenských a zahraničných dráh zaujmú nielen malého návštevníka. Najrozmernejšou časťou výstavy je séria LEGO City 90. roky – súčasnosť. Môžete tu uvidieť lunapark s horskou dráhou a ruským kolom, farmu so zvieratami, veternú elektráreň, svietiaci kostol a iné atraktívne stavby.

Výstavu dopĺňa tatranská dioráma s historickou viedenskou električkou, ktorá kedysi premávala na trati Bratislava – Viedeň. Ďalším dopravným prostriedkom je tlačný remorkér GEMER, ktorý chodí po Dunaji a preváža uhlie a iné rudy. V tejto časti výstavy našli svoje miesto aj oficiálne sety pirátskych lodí. Návštevníkom tu poteší veľkorozmerný model Hradu Modrý Kameň, kde dodnes sídli múzeum hračiek.

Sprievodnými podujatiami k výstave „Fantázia v kockách ukrytá“ budú aj Mikulášske čítanie a Vyzdob si svoj „LEGO“ medovník, ktorých termíny budú včas oznámené. Počas trvania výstavy budú aj iné zaujímavé súťaže o LEGO stavebnice.

Trvanie výstavy: 16.9. 2020 – 15.1.2021