Dokumentárny kabaret o vášni k športu a zápase, ktorý zmenil históriu trnavského futbalu. 

Na divadelné dosky prinášame po prvý krát kultúrno-športový fenomén nášho mesta – FUTBAL. Inšpiráciou k vzniku hry Futbal alebo Bílý andel v pekle je futbalový zápas medzi Trnavou a Rimavskou sobotou, ktorý sa uskutočnil v sezóne 1996/1997. Trnavskí futbalisti nevysvetliteľne prehrali a stratili nárok na majstrovský titul. Doteraz zostal tento zápas visieť v dejinách trnavského futbalu ako veľká krivda. Prehrala Trnava oprávnene alebo sa do boja o titul primiešali úplatky? Mali v tom prsty Košice, ktoré vďaka prehre Spartaku získali majstrovský titul?

Hra je zostavená z autentických dokumentárnych materiálov, ktoré pre potreby divadla zozbieral herec a veľký fanúšik trnavského futbalu Michal Jánoš. Výnimočný slovenský dramatik a prozaik Daniel Majling spracoval dokumentárne materiály do nesmierne trefnej a vtipnej hry. Veľké ambície, vášeň pre šport, túžba po úspechu, obavy zo zlyhania, sklamanie z prehry a všadeprítomný tieň korupcie. Aj to sú témy, o ktorých vypovedá naša nová inscenácia.  

Režisérom inscenácie je Ján Luterán, ktorý do nášho divadla zavíta po prvý krát. Jeho tvorba sa vyznačuje hudobnosťou, hravosťou a chuťou neustále objavovať a inovovať javiskové prostriedky nečakaným spôsobom. Do nášho repertoáru tak pribudol nový atraktívny titul, ktorý spojil takmer nespojiteľné – svet športu a svet umenia.

Autor: Daniel Majling/Michal Jánoš
Trvanie: 100 min
Dramaturgia : Lucia Mihálová
Scéna a svetelný dizajn : Juraj Kuchárek
Kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Hudba: Ján Kružliak
Pohybová spolupráca: Ladislav Cmorej
Réžia: Ján Luterán

Obsadenie
Braňo Mosný: Stano
Martin Kochan: Ďuso
Martin Križan: Miro
Daniel Ratimorský a.h: Tréner
Miroslav Beňuš: Prezident
Michal Jánoš: Učiteľ
Tomáš Mosný: Chalan
Ingrida Baginová: Asistent trénera Zelenský
Petra Blesáková: Funkcionár Košíc Bartko
Barbora Bazsová: Hlavný rozhodca Stredák
Ivica Franeková a.h.: Postranný rozhodca Šramka

Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky.

Inscenácia obsahuje výrazy, ktoré nie sú vhodné pre divákov do 18 rokov.