Výstava predstaví krkavcovité vtáky žijúce na území Slovenska, ich život, inteligenciu, miesto v prírode, vzťah s človekom, či mýty a legendy, ktoré ich obklopujú.

Krkavcovité vtáky sú naše najväčšie spevavce. Niektoré druhy sú sfarbené do čierna, mnohé sú pestrofarebné a ich spoločným znakom je silný zobák. Do čeľade krkavcovitých patrí približne 120 vtáčích druhov, z nich na Slovensku hniezdi osem. Vtáky tejto čeľade patria k najinteligentnejším vtákom a živočíchom vôbec. Pomer hmotnosti mozgu k hmotnosti tela je u nich veľmi vysoký, porovnateľný s primátmi a veľrybami.

Výstava Havrany a ich príbuzní prináša prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov fakty a zaujímavosti zo života týchto prehliadaných vtáčích druhov. Výstavu dotvárajú interaktívne hry a návštevníci budú mať možnosť vyskúšať si sedenie v havraňom hniezde.

Autorkou výstavy je RNDr. Monika Gálffyová, biologička z Gemersko-malohontského múzea. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

K výstave je pripravený cyklus prednášok a rozšíreného výkladu k vstave pre školské skupiny aj verejnosť, o ktorom budeme bližšie informovať na našom webe aj sociálnych sieťach.

Trvanie výstavy: 16.2. – 2.7.2023