22. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2022 v Bratislave

11. - 15. mája 2022
Kino Lumière a Amfiteáter Rača

Zažite dychberúce filmy, neuveriteľné dobrodružstvá, svetové špičky outdoorovej scény a olympijskú hviezdu. Od 11. do 15. mája v bratislavskom Kino Lumière a v Amfiteátri Rača na 22. ročníku festivalu Hory a mesto.

  •  prehliadka súťažných filmov
  •  svetoví hostia
  •  fotovýstavy v Kine Lumière
  •  sprievodné podujatia v Amfiteátri Rača a v centre mesta

Už od pondelka 2. mája bude vo foyer Kina Lumière výstava víťazných fotografií, ktoré do festivalovej fotosúťaže mohli záujemcovia prihlasovať do 24. apríla v troch kategóriách - horská krajina, horské a outdoorové športy a horská kultúra a ľudia. Slávnostné udelenie cien najlepším fotografom bude 11. mája v Kine Lumière na otvorení festivalu.

Popri víťazných fotografiách uvidia návštevníci Kina Lumière tvorbu českej fotografky Báry Vávrovej v sérii fotografií zachytávajúcej škandinávsku prírodu s rovnomenným názvom Škandinávia.

Fotograf Gustáv Hegedüš predstaví svoju tvorbu v rámci tematického projektu V lese. Autor vo svojej tvorbe reflektuje svoj silný vzťah k prírode a životnému prostrediu. Festivalová fotografická trojvýstava bude prístupná do nedele 15. mája.

Premietanie filmov vhodných pre školy bude v piatok 13. mája v dopoludňajších hodinách.

Taktiež v piatok bude na Jakubovom námestí pripravený Festivalový náučný chodník, kde budú môcť najmä detskí návštevníci interaktívnou formou získať informácie o prvej pomoci, recyklácii, či nájdu odpoveď na otázku, čo skrývajú kamene? Okrem nových poznatkov budú na nich čakať aj lanové prekážky, ktoré budú môcť zdolať spoločne.

Okrem Kina Lumière sa bude premietať aj v piatok a sobotu 13. a 14. mája v Amfiteátri Rača. V rámci Letného kina v Rači diváci uvidia v piatok film Dhaulágirí je môj Everest režiséra Pavla Barabáša, ku ktorému príde pár slov povedať horolezec, hrdina filmu Zolo Demján. V sobotu bude v Amfiteátri premietanie filmov Po červenej domov, Tortúra Mura a Nórsky Friluftsliv.

Súčasťou festivalu je už tradične udeľovanie cien Slovenského horolezeckého spolku James za mimoriadny horolezecký výkon v minulej sezóne - Karabíny. Najlepší horolezci dostanú ceny v sobotu večer o 20:30 v Kine Lumière.

Kompletný program a vstupenky na www.horyamesto.sk

Sledujte aj FB: Festival Hory a mesto

Záštitu nad podujatím prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo

>> PROGRAM na stiahnutie <<