Odľahčeným spôsobom hovoríme o problémoch komunikácie, jazyka a vzájomného porozumenia sa. Každý z nás má svoj jedinečný spôsob vnímania, ktorý sa môže od tých druhých zásadne líšiť. Ako nájsť spoločnú reč a pochopenie? Inšpirovali sme sa životom a dielom svetoznámeho filozofa Ludwiga Wittgensteina, u ktorého sa podľa odborníkov prejavila ľahšia forma autizmu, tzv. Aspergerov syndróm. Vďaka tomu sa na svet pozeral inak a všímal si rozdiely v našom chápaní rovnakých vecí. Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať, keby sme ho vnímali ich zmyslami?

 

Inscenácia približuje svet ľudí s touto neurovývinovou odlišnosťou, prelomové myšlienky a život jedného z najvýznamnejších filozofov 20. storočia, ponúka množstvo informácií a pozýva k vzájomnému rešpektu. Zrozumiteľnou formou prináša dôležité témy.

 

Po predstavení nasleduje diskusia s tvorcami a pani psychologičkou Vierou Hincovou, odborníčkou na autizmus, lektorkou, blogerkou, autorkou podcastu Deti bez návodu, spolautorkou portálu #beznávodu, matkou dospelej dcéry s Aspergerovým syndrómom. Venuje sa inklúzii od roku 2006 v rámci medzinárodných aj slovenských projektov.

 

TEXT, SCÉNA, KOSTÝMY: Martin Kotúček

ÚČINKUJÚ: Peter Kadlečík, Gertrud Mária Prikler, Vlado Zboroň

HUDBA: Lenka Novosedlíková

RÉŽIA: Jana Šturdíková

SVETELNÝ DIZAJN: Gabriel Žitňanský

ZVUK: Jana Šturdíková

POHYBOVÁ SPOLUPRÁCA: Renáta Ptačin

VÝTVARNÁ SPOLUPRÁCA: Michaela Mazalánová

DRAMATURGICKÁ SPOLUPRÁCA: Juraj Hubinák, Ján Štrbák

PRODUKCIA: Magdaléna Čisárová

FOTO: Peter Drežík

 

Trvanie predstavenia 70 minút + diskusia po predstavení 30 – 45 minút.

 

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislava.