Hvězdy

Česká moderna zo súkromných zbierok

Výstava predstavuje tvorbu šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia –Františka Kupku, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého, Františka Foltýna a Toyen. Všetci spolu, a každý inak, významným spôsobom formovali podobu českej a európskej moderny a avantgardy prvej polovice 20. storočia.

Zdroj: SNG – Slovenská národná galéria

Českí umelci od začiatku storočia pohotovo a presvedčivo reagovali na striedanie jednotlivých tendencií v umení a v niektorých prípadoch ich dokázali predpovedať i spoluutvárať v európskom a svetovom kontexte. Taká bola napríklad úloha Františka Kupku, ktorý stál pri vzniku abstraktného maliarstva. Všetci sa snažili pochopiť a nadviazať na nové názorové prúdy a tiež ich originálne rozvinúť v aktívnom vzťahu k centrám vývoja európskeho umenia, ako aj k domácim podmienkam. Svojou tvorbou otvárali novú etapu dejín modernej civilizácie a kultúry, definovali miesto a funkciu umenia v demokratickej spoločnosti medzivojnovej republiky.

Diela na výstavu boli zapožičané prostredníctvom Nadácie Sovereign Invest, vďaka ktorej vám predstavíme výberovú kolekciu malieb od mimoriadnych umeleckých osobností, zostavenú špeciálne pre SNG. Kolekcia odkazuje nielen na tohtoročné 30. výročie rozdelenia Československa, ale hlavne na život a umenie v spoločnej republike. Vychutnajte si vzácne stretnutia vis à vis s nevšedným a naozaj výnimočným umením a „dotknite sa hviezd“.

KurátoriKatarína Bajcurová
SpoluprácaKarel Srp (odborná spolupráca)
Trvanie výstavy: od 15.9.2023 do 14.1. 2024.
Nájdete v: Vodné kasárne - 2. poschodie