Masterclass švajčiarskeho dramatika, patróna festivalu.

Registrovať sa môžete do 8.5.2023.


VÝZNAM V DIVADLE

V tohtoročnom Masterclass Igor Bauersima upriami pohľad na vzťah medzi filozofiou a divadelnou hrou, resp. umeleckým dielom vo všeobecnosti. Bude skúmať spojitosť medzi zámerom autora a vnímaním jeho diela. Je význam hry definovaný vnímaním diváka alebo je obsiahnutý v hre samotnej? Má každá hra len jeden význam alebo je ich toľko, koľko je divákov? A ako to môžeme vedieť ? O čom je divadelná hra? A čo hra komunikuje? Aké sú prvky, ktoré určujú jej význam? Aká je úloha postáv, pokiaľ ide o význam hry? Aká je úloha zápletky v kontexte významu celej hry? Bauersima bude na nastolené otázky odpovedať prostredníctvom vlastnej dramatickej tvorby. 

Masterclass bude vedený v anglickom jazyku.


Igor Bauersima 
Tri hry & Malé múzeum súvislostí 

Igor Bauersima je aktuálne jedným z najznámejších a najhrávanejších divadelných autorov nemeckej jazykovej oblasti. V knihe Žiť naplno. Malé múzeum súvislostí prinášame tri z jeho hier, ktoré reprezentujú rôzne oblasti autorovho záujmu: TATOO, MOLIÈROVA BERENIKA a POST SCRIPTUM. Súčasťou knihy je aj obsiahly Epilóg, ktorý Bauersima napísal priamo pre slovenské vydanie, a kde okrem iného reflektuje svoj prístup k dramatickej tvorbe.

Preložili Peter Lomnický, Adam Bžoch, Janka Lizáková. 

Edícia Nová dráma/New Drama


IGOR BAUERSIMA (1964)

Jeho rodina v roku 1968 emigrovala z Prahy do Paríža, no nakoniec sa usadila vo Švajčiarsku. Pred tým, ako sa začal venovať divadlu, študoval architektúru v Lausanne a Zürichu, hral v „punk jazz“ formáciách a nakrúcal krátke filmy. Doteraz napísal viac ako tridsaťpäť divadelných hier, medzi nimi aj drámu norway.today, vďaka ktorej sa stal najhranejším súčasným dramatikom v nemecky hovoriacich krajinách. Ako režisér a scénograf je od začiatku deväťdesiatych rokov priekopníkom v práci s videom na javisku. V roku 2000 začal písať a režírovať pre veľké scény v Düsseldorfe, Hannoveri, Zürichu, pre viedenský Burgtheater, divadlo v Josefstadte, opery v Stuttgarte a Antverpách. Bauersimove texty sa vyznačujú univerzálnymi témami, rýchlymi dialógmi, štipľavými poznámkami a lakonickým zmyslom pre humor. Jeho ostrá obhajoba slobody jednotlivca a výsmech zacielený na charakter doby často vyvolávajú ostré polemiky. Hoci Bauersimove diela priamo alebo implicitne riešia veľmi kontroverzné otázky, tešia sa úspechu u divákov aj kritiky. Jeho hry boli preložené do vyše tridsiatich jazykov a inscenované vo viac ako dvesto divadlách po celom svete. Medzi najznámejšie patria tituly Context, Tattoo, Future de Luxe, 69, Bérénice de Molière. Jednou z jeho najnovších inscenácií je Post Scriptum, ktorá mala premiéru vo viedenskom Schauspielhause.


Igor Bauersima: MEANING IN THEATRE masterclass
10.00 - 13.00 v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12
ENG / TLMOČENÉ DO SVK / vstup voľný
REGISTRÁCIA (do 5. 5.)


Podujatie je súčasťou sprievodného programu festivalu Nová dráma/New Drama 2023.