Charakteristiky diel sa nesú v podobe banátskej dediny Kovačica. Dedina, kostol, okolo neho rady identických domov, polia, rastliny a stromy, ľudia a zvieratá… Ale od reálnej dediny v inej atmosfére, iných farbách a inom rytme. Oslava života, krásy a plodnosti, je všade navôkol. Takéto insitné umenie ožíva v tvorbe diel srbských autorov, ktorých výtvarná práca nadchla stovky nadšencov výtvarného umenia.

Jedným z výrazných predstaviteľov tejto výstavy je maliar Pavel Hajko, najoriginálnejší žijúci predstaviteľ kovačickej insity, so svojským výtvarným jazykom a filozofiou. Na rozdiel od iných insitných umelcov, sa autor začal venovať aj erotike ako spôsobu vyjadrenia vlastného temperamentu a sprostredkovaniu univerzálnych pocitov a túžob, ktoré má každý človek. Maliar prejavuje neskutočný zmysel pre humornú grotesku, popretkávanú prvkami fantázie, ktorá miestami vyzerá akoby bola prenesená z tvorby Salvadora Dalího.

V druhej polovici trvania tejto výstavy bude prierez tvorby insitných umelcov, vystavujúcich v Galérii Babka vo vojvodinskej Kovačici, obohatený o ďalších zaujímavých autorov.

Vernisáž: 6 júla o 17:00 – Galéria pri komíne, Historická účelová budova
Trvanie výstavy:
I. 06.07.-10.09.
II. 12.09.-15.10.