Sobota, 4. mája

10.15 Prírodná rezervácia Pod Pajštúnom/ Vychádzka s botaničkou*

Mgr. Iveta Škodová, PhD. z Botanického ústavu SAV v Bratislave nás prevedie PR Pod Pajštúnom, kde si pozrieme zachované lesné spoločenstvá. Cestou spoznáme základné druhy drevín, ukážeme si jarné lesné byliny a zistíme, kde vápnomilné dubovo-hrabové a bukové lesy vystriedajú kyslomilné dubové lesy. Vstup voľný, stretnutie je 4. mája o 10.15 na autobusovej zastávke obecný úrad v Borinke. Prihlasovanie na ekocentrum@stupava.sk.  

 

11.00 Vtáky Záhoria/prezentácia

Žili by vtáky na Záhorí, ak by zmizli staré lesy? Povieme si, aké druhy sú viazané na stromy, ktoré operence ako hniezda a či sa darí bocianovi čiernemu alebo haji tmavej na Záhorí prežívať. Nebudú chýbať informácie z monitorovacej praxe, skúsenosti zo záchrany alebo tipy na zlepšenie životných podmienok vzácnych vtáčích druhov. Príspevok 2 €. 

 

14.00 Hravá prírodoveda*

Hry, hádanky, doplňovačky, puzzle či maľovanky - dozviete sa, čo všetko o prírode už viete a naučíte sa niečo nové.

 

Sobota 11. máj

10.00 Cyklovýlet na Devínske jazero/komentovaná exkurzia

S prírodovedcom Jurajom Čačaným sa vyberieme pozorovať živočíchy do vzácnej lokality Devínske jazero. Povieme si, prečo je ekosystém riečneho jazera dôležitý, aké rastliny a živočíchy tu žijú a ako ich môžeme chrániť. Príspevok je 10 €/osoba, vhodné aj pre rodiny s deťmi, trvanie cca 3 hodiny. Prihlasovanie na ekocentrum@stupava.sk, stretneme sa priamo v teréne. 


 

11.00 Ovocie od jari do jesene/prednáška

Chceli by ste zbierať ovocie od skorej jari do neskorej jesene, ideálne s minimom roboty? Permakultúrna dizajnérka Marianna Piršelová nám povie, ako na pestrý živý plot, ako si správne vybrať ovocné kríky, ako ich vysadiť a zvoliť pre ne vhodné stanovisko. Príspevok 4 €/osoba.

 

14.00 Kôň v živote človeka/JK Marianka/interaktívna prezentácia

Dozviete sa, ako sa vyvíjal vzťah koňa a človeka od čias minulých až do súčasnosti, aké metódy výchovy a spôsoby ustajnenia existujú či ako môže kôň pomôcť riešiť zdravotné problémy deti aj dospelých. Na záver sa deti zoznámia s poníkmi, na ktorých sa budú môcť povoziť. Kapacita je limitovaná, prihlasovanie na ekocentrum@stupava.sk, príspevok 3 €/osoba. 

 

Sobota 18. máj

11.00 Včelárik zlatý na Sandbergu/pozorovanie 

Sandberg je známa paleontologická lokalita - v dávnej minulosti tu bol breh mora, o čom svedčia nálezy fosílií. Je to ale aj významná ornitologická lokalita, v ktorej práve hniezdia včeláriky zlaté, zrejme najfarebnejšie vtáky žijúce u nás. Vyberieme sa pozorovať ich kolóniu, nezabudnite si preto ďalekohľad. Dĺžka exkurzie cca 3 hodiny, trasa je nenáročná a vhodná pre rodiny s deťmi. Kapacita je limitovaná, prihlasovanie na ekocentrum@stupava.sk, príspevok 5 €/osoba, stretneme sa priamo v Devínskej Novej Vsi. 

 

11.00 Háčkovanie/workshop

Tretia a záverečná časť série kurzu háčkovania. Nadviažete na predošlé stretnutia a naučíte sa uháčkovať magický kruh, pomocou ktorého zvládnete vytvoriť loptu, kvetinky či sieťovku. Vhodné od 10 rokov, kapacita obmedzená, príspevok vrátane bavlny a háčikov je 5 €. Prihláste sa, prosím, na ekocentrum@stupava.sk

 

14.00 Význam pôdy pre pestovanie/prednáška*

Povieme si, čo je pôda, prečo je zdravá a živá pôda pre záhradkárov dôležitá, aké má funkcie a aké druhy pôdy poznáme. Nebudú chýbať tipy na starostlivosť a jej úpravu, vďaka čomu nám to bude na záhonoch rásť jedna radosť. 

Sobota 25. máj 

Láskavá Stupava, susedský festival 

podujatie  https://fb.me/e/59xiXCfB4

 

10.00 O malom kuchárikovi/ Divadielko na kopci

11.00 Ľubovníkový olej a soľ do kúpeľa/ workshop/ Ekotočka

11.00 - 17.00 Piknik v parku

13.00 Ako na láskavý vzťah so psom/Kultúrka/J. Ferko psí kouč z relácie Neposlušní

14.00 Ako sa kreslí komix / tvorivá dielňa / Ďuro Balogh

15.00 Tajomstvo ženského panvového dna/prednáška/ Esencia ženy

16.00 Výroba prírodného repelentu/workshop/  Ekotočka 

 

Záverečný koncert podujatia: Martin a Marek Geišbergovci, Lucia Korená a Ondrej Kovaľ, 19.00 v Synagóge, vstupenky 22 eur v predpredaji na tootoot.fm alebo osobne v Makoviciach.

 

Okrem nášho programu môžete navštíviť aj remeselné trhy, koncerty či detské dielne v synagóge, poradenstvo krásy v Makoviciach, športový deň na futbalovom štadióne, komentované prehliadky kalvárie a kaplnky, nádvorie a trhy klientov DSS v Kaštieli, frisbee tréning či ukážku výcviku psov  v parku alebo sa člnkovať na jazere...