Výtvarník Martin Augustín je skrz-naskrz pozitívny človek, čo vyžaruje aj z jeho obrazov. Ani v koronačasoch neprestal tvoriť, hoci sám bojoval s covidom, a tak po desiatich rokoch opäť vystavuje v Bratislave nové diela z rokov 2020 a 2021. Vytvoril ich pre tri výstavné sály galérie Bořka Šípka v Dessewffyho paláci na Námestí Ľudovíta Štúra. Kým sa galérie opäť otvoria a obrazy si návštevníci budú môcť vychutnať v plnej kráse naživo, môžu si ich zatiaľ detailne pozrieť v 3D podobe vo virtuálnom priestore - na stránke www.galeriauanjela.sk. Kurátorkou výstavy je totiž Carmen Kováčová z kežmarskej Galérie u anjela.

„Virtuálnu formu výstavy priniesla pandemická doba, ale možno to v konečnom dôsledku bude mať pozitívny prínos. Vďaka aplikácii sa možno v priestore galérie pohybovať, uvidíte všetky obrázky. Vnímam to trochu ako hru, je to nový spôsob komunikácie. Uvidíme, ako to prijmú ľudia – možno to bude skôr pre mladšiu generáciu, ale zároveň sa tak moje obrazy dostanú ak k tým, čo by možno do Bratislavy neprišli. Výstava však trvá až do konca augusta, tak ju azda ľudia uvidia aj naživo,“ hovorí Martin Augustín.

Obrazy Martina Augustína si môžete pozrieť tu

Dominantným prvkom výstavy s príťažlivým názvom Ateliér tajomstiev je veľký drevený oltár, ktorý Augustín vytvoril s básnikom Kamilom Peterajom. Výtvarník zdôrazňuje, že ide o spoločnú prácu na jednom diele. Oltár s názvom Nečakám ťa na kolenách vznikol koncom minulého roka a bol predzvesťou série ďalších desiatich malých oltárov. „Je to vyvrcholenie našej niekoľkoročnej spolupráce. Keď je oltár zatvorený, vidieť Kamilovou rukou napísaný text básne, zlatom patinovaný. Po otvorení vidieť namaľovaný anjelský motív. Oltár s rozmermi dva metre krát meter vznikol vlani, robil som ho dosť dlho. Je to pre mňa obradné dielo, predstavujem si, že bude visieť na stene, a keď príde slávnostná chvíľa, napríklad štedrá večera, tak sa obraz otvorí a objavia sa anjeli – ako keby sa otvorila nebeská brána.“

Okrem premiéry tohto diela predstaví Martin Augustín aj cyklus obrazov a koláží na japonskom papieri s názvom Tajomstvá záhrad Fontainebleau: „To je spracovanie mojich zážitkov po pobyte v tomto tajomnom francúzskom meste a v jeho záhradách a ich zákutiach. Spomínam na čarovné záhrady plné kvetov, tajomných zrkadiel a s nádychom histórie. Veď blízko bola aj záhrada Madame Pompadour. V ostatných sálach budem mať vystavené diela s témou tajomného ženského sveta. Sú to kresby a koláže na japonskom papieri, na kôre, maľby na plátnach či morských lastúrach.“

Miesto: Galéria Bořek Šípek