Výstava MERKUR – legendárny 100 ročný český fenomén zavíta do Galanty

Výstava legendárnej kovovej stavebnice mnohých generácií zavíta do Vlastivedného múzea v Galante. Rozsiahla súkromná zbierka Jiřího Mládka ponúka možnosť spoznať históriu tejto obľúbenej stavebnice a nahliadnutia do svetovej histórii kovových stavebníc. Návštevníci na výstave MERKUR môžu vidieť stavby aj v ľudskej veľkosti, elektronické vláčiky, čaká ich fotostena a herný kútik. Výstava MERKUR bude sprístupnená verejnosti do 30. 9. 2023.

Zdroj: Vlastivedné múzeum v Galante

Autor výstavy, Jiří Mládek je nadšeným zberateľom MERKURu už približne 40 rokov. „Tieto dierkované pliešky sú pre mňa neuveriteľne fascinujúce, pochádzajúce z detských čias. Z tohto obdobia mi ostalo vnútorné detské rozhodnutie – ak budem raz veľký, tak si nakúpim tie najväčšie Merkury, aby som mohol postaviť niečo veľkého – no, a teraz si to plním.“ Jiří Mládek bol jedným zo zakladateľov Múzea Merkur v Police nad Metují a je autorom najväčšieho modela na svete „Oceľové mesto“, ktoré sa dostalo aj do Guinnessovej knihy rekordov. Jeho súkromná zbierka modelov, ktorá putuje po Česku a Slovensku presahuje váhu 2 ton.

Vo Vlastivednom múzeu v Galante vystavili modely áut, vlakov, lietadiel a rôznych strojov na 120 m2. Medzi historickými exponátmi nájdeme aj úplne prvú stavebnicu MERKUR z roku 1925 a „luxusné“ prevedenie v drevenej krabici z roku 1947. Významné miesto si našli vo výstave solitéry v ľudskej veľkosti: ropná veža, rozhľadňa a ruské koleso. Určite očaria návštevníkov elektrické vláčiky, kolotoč a stroje, ktoré lektori spojazdnia. Zaujímavým doplnkom výstavy sú dobové reklamy, ukážky návodov a obaly starších krabíc. Súčasťou výstavy je aj fotostena a herný kútik, kde si nielen deti, ale i dospelí môžu poskladať zo stavebnice MERKUR naozaj čokoľvek priamo v priestoroch múzea.

Zdroj: Vlastivedné múzeum v Galante

Výstava MEKRUR ponúka možnosť nahliadnutiu aj do segmentu histórii hračkárstva. Udalosti v 20. storočí sa odzrkadľujú aj na príbehoch rôznych značiek kovových stavebníc v Čechách a vo svete. MERKUR je jedna z málo značiek, ktorá prežila niekoľkokrát pozastavenia výroby. V súčasnej dobe výrobné technológie i postupy sa zefektívňujú a tradičným výrobkom sa podarilo vdýchnuť kúzlo nových technológií bližších mladej generácii

Zamestnanci Vlastivedného múzea v Galante veria, že interaktívna výstava MERKUR bude mať veľký úspech nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými, ktorí si radi spomínajú na hračky z detstva. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 30. 9. 2023. Základné vstupné na výstavu je 2,50€, študenti a dôchodcovia 1,50€, deti od 3 do 6 rokov 0,50€.

Vernisáž výstavy: 13. 5. 20223
Trvanie výstavy: do 30. septembra 2023

Zdroj: facebook.com/Vlastivedné múzeum v Galante