Výstava Roky a dni na Bratislavskom hrade približuje životnú dráhu Mira Žbirku

Výstava Roky a dni dostala názov podľa tretieho radového Žbirkovho albumu Roky a dni z roku 1983 a  potrvá do 30. septembra.

Viac ako 300 artefaktov na 28 paneloch mapuje cestu tohto skvelého interpreta od prvých dní, kedy na lavičke na Račianskom mýte začala Mekyho kariéra, ktorá trvala viac ako 50 rokov a skončila nečakane 10. novembra 2021 jeho odchodom do muzikantského neba. Návštevníci výstavy si môžu prehliadnuť veci a relikvie z jeho osobného aj profesijného života, sú medzi nimi gramofón z mladosti, magnetofón Sonet Duo, oblečenie, kožená bunda, tenisky, ktoré nosil k obleku či typické okuliare. Ponúkne formou videoklipov a dokumentov prierez jeho tvorby, ktoré si záujemca bude môcť vypočuť cez slúchadlá a nebude tak rušiť ostatných návštevníkov. K tomu bohatý obrazový materiál, dodnes nezverejnené fotografie, plagáty z koncertov, single, cédečka aj LP platne, ktoré vyšli u nás i v zahraničí.

Zdroj: snm.sk

Názvy piesní: Biely kvet, V slepých uličkách, Doktor sen, Atlantída, Slávou opitý, Kúp mi knihu či Katka v mnohých ľuďoch vyvolávajú spomienku na legendárneho Mira Žbirku jednoducho Mekyho.

Bratislavčan Miro Žbirka sa narodil 21. októbra 1952 Ruth Gale z Veľkej Británie a  a Slovákovi Šimonovi Žbirkovi. Piesne skladal a spieval v slovenčine aj angličtine a od mladosti bol veľkým fanúšikom skupiny Beatles. V roku 1977 spoluzakladal skupinu Modus a už v roku 1982 získal prvé miesto v populárnej československej ankete Zlatý slávik v kategórii spevák roka. Hudbe sa venoval profesionálne viac než polstoročie.

Výstava Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú zostavila jeho manželka Kateřina, vás prostredníctvom krásnych spomienok, ale aj osudových míľnikov prevedie Mekyho životom.

Nahliadnete do vzťahu troch súrodencov a ich nadšenia pre hudbu. Zažijete Mekyho prvé hranie na legendárnej bratislavskej lavičke, ale aj prvé koncerty s Modusom. Koncertnú šnúru v roku 1969,  vystúpenie vo Švajčiarsku s ťažkým návratom do normalizačného Československa a  Mekyho závažný zdravotný problém – dlhotrvajúcu hlasovú indispozíciu.

Dozviete sa, že dnes už kultový muzikál Neberte nám princeznú z roku 1981 odštartoval Mekyho sólovú kariéru a čo mali spoločné Modern Talking a Miro Žbirka. Na výstave Miro Žbirka: roky a dni nájdete veľa príbehov neobyčajne obyčajného hudobníka, ktorý žil a tvoril v dobe socializmu, Nežnej revolúcie a súčasnosti. Spoznáte tak strasti hudobníka kľučkujúceho medzi oficiálnou a slobodnou umeleckou tvorbou v časoch cenzúry socialistických umeleckých komisií, eufóriu novembrových udalostí roku 1989 a paradoxy porevolučnej doby mierne vyhrotených vzťahov medzi Českom a Slovenskom.

Na výstave sa venuje veľký priestor aj Mekyho porevolučnej tvorbe v kontexte jeho osobného života. Miro Žbirka bol doma v Bratislave, kde poznal každého muzikanta. V Prahe akoby začínal znovu od nuly.  Prvý album po presídlení do Prahy vznikol v roku 1996 v produkcii Davida Kollera. Fenomenálny Modrý album vznikol v roku 2001 a odštartoval ďalšiu vlnu Mekyho kariéry. Nezabudnuteľný je príbeh Mekyho splneného sna – nahrávanie v legendárnom štúdiu Abbey Road, kde vznikali nahrávky skupiny Beatles či príbeh Mekyho spolupráce so symfonickým orchestrom a vznik štúdiového Double Alba.

Veľký úspech zastavilo obdobie nedobrovoľnej izolácie počas koronakrízy. Napriek tomu Meky tvoril, koncertoval cez sociálne siete „zo svojej obývačky“, dával hodiny hry na gitaru. Nič nenaznačovalo tomu, že o pár mesiacov neskôr, by sa jeho životný príbeh mal uzavrieť.  10. novembra 2021 hudobný svet zasiahla smutná správa Miro Žbirka zomrel. Pomyselne tak výstavu uzatvára príbeh posledného albumu Posledné veci, ktorý vyšiel v roku 2022.


Trvanie výstavy: 
od 4. 2. 2023 do 30. 9. 2023

Otváracie hodiny
každý deň okrem utorka od 10.00 do 18.00, posledný vstup o 17.00

Vstupné
základné (dospelí) 6 eur, zľavnené (Žiaci, študenti s platným ISIC, Euro 26, preukaz študenta SŠ alebo VŠ, seniori nad 65 rokov, držitelia preukazu ITIC, Euro 26) 3 eur