Medzinárodný maliarsky tábor Józsefa Basku MLYN Rožňava 2022

V piatok 16. septembra 2022 o 16.00 hodine sa v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25 koná otvorenie výstavy MLYN Rožňava 2022. Organizátorom podujatia je Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy, ktoré nadviazalo na rožňavské MLYNY konané v rokoch 1997-2011.

Kolektívna výstava účastníkov maliarskeho tábora, ktorá je realizovaná v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, predstavuje návštevníkom výber výtvarných diel z tvorby počas 23. ročníka Medzinárodného maliarskeho tábora Józsefa Basku MLYN Rožňava 2022. Ten  sa uskutočnil v dňoch 6. – 13. augusta 2022. Už tradičného stretnutia výtvarných umelcov z partnerských miest Rožňavy sa zúčastnilo 10 umelcov: V. obvodu Budapešti (Budapest Belváros-Lipótváros) Baska Balázs, syn zakladateľa maliarskeho tábora, Erdődy József Attila, Végh Júlia, z Českého Těšína Jósef Drong a Eva Joklová a zo Szerencsu (HU) Suhaj Zolán. Stálymi domácimi  účastníkmi tábora sú akademici PaedDr. Gabriela Görgeyová, Mgr. art. Roland Neupauer, študentka Akad. umenia Kristína Kerekešová a Mgr. Martina Kleinová.

Zámerom projektu MLYN Rožňava vždy bolo a je vytvorenie podmienok pre tvorbu mladých výtvarných umelcov z partnerských miest Rožňavy a ich následná prezentácia v stredoeurópskom meradle. Výstava potrvá do 4. novembra 2022, počas roka 2023 poputuje do partnerských miest.

Zároveň s výstavou MLYN Rožňava 2022 sa návštevníkom predstavia v Galérii Baníckeho múzea aj piati rožňavskí fotografi, a to komornou výstavou s názvom Rožňava fotoobjektívom, ktorá bude otvorená do 27. októbra 2022.

Projekt MLYN Rožňava 2022 je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom. Realizáciu Medzinárodného maliarskeho tábora ďalej podporili: Mesto Rožňava a samospráva V. obvodu Budapešti – Belváros-Lipótváros.

Tešíme sa na Vás!

Zdroj: Eva Tományová