Slovenský objav Nina Kohout a taliansky dark folk skladateľ Nero Kane v Novej Cvernovke.

NINA KOHOUT

Speváčka a skladateľka Nina Kohout má za sebou štúdium na prestížnej londýnskej hudobnej škole The BRIT School, kde pôsobili aj Adele či Amy Winehouse. V roku 2020 získala titul Objav roka na Radio Head Awards a začiatkom minuleho roka vydala debutové EP Pandemonium, ktoré sa stretlo s výbornými ohlasmi nielen od domácich, ale aj zahraničných médií, vrátane britského rádia BBC. Moonlight, jedna z piesní na Nininom EP, bola označená ako Song Of The Day amerického rádia KEXP. Prednedávnom svojimi vystúpeniami otvárala sériu koncertov izraelskej kapely Lola Marsh a taktiež vystúpila na pozvanie prezidentkou Slovenskej republiky pri príležitostí udeľovania štátnych vyznamenaní. Po úspešných posledných mesiacoch, ktoré zahŕňali napríklad účasť na The Great Escape Festivale v Brightone, Ahoi! Pop festivale v Linzi, vystúpenie v Ljubljane, či veľmi úspešný koncert na festivale Pohoda, sa Nina začiatkom roka predstavila na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic, kde vystúpila spolu so sláčikovým kvintetom.

Vo svojej hudbe spája tajomné odtienky starého slovenského folklóru, vážnej hudby a sviežosť inovatívneho trip-hopu. Následne si tak vytvára svoj vlastný nadčasový, občas nekomfortne zvláštny a anarchický hudobný svet. Nina Kohout svojou zvukovovou výpravnosťou posúva hranice hudobnej poslušnosti, vedúca neustály rozhovor medzi invazívnym hororom a krehkou čistotou.

SPOTIFY

NERO KANE (IT)

Nero Kane je psych dark folk skladateľ. Vokálom aj gitarovým štýlom sa jeho európske korene prelínajú so zvukom americkej púšte v projekte plnom emocionálnych vízií a filmovej a rituálnej príchuti. Kaneova hudba, ktorá získala skvelé medzinárodné recenzie, je často vnímaná ako príbeh, ktorý sa týka smrti, náboženstva a lásky s jedinečným štýlom a osobitosťou. Jeho živé sety bývajú označované aj ako šamanské či hypnotické, no vždy silné a plné krásy. Niečo ako Echoes of Swans, Nick Cave, Velvet Underground, Johnny Cash, Nico a Cold Meat Industry znejúci v neoexpresionistickom pohanskom choráli.

SPOTIFY