ON-LINE KINO 363

PREMIETAME KAŽDÝ DEŇ O 19H AŽ PRE 363 DIVÁKOV,
KAŽDÝ TRETÍ A ŠIESTY DEŇ AJ S DISKUSIOU
BEZPEČENÉ ON-LINE KINO PRE 363 DIVÁKOV

PROJEKCIE S ŽIVOU DEBATOU
K FILMU OČISTA ZUZANY PIUSSI 

S ohľadom na covidovú situáciu je film OČISTA distribuovaný aj formou on-line kina - eventov projekcie v danom čase, následované každý tretí a šiestý deň v tyždni (streda a sobota) živou debatou.  Diskusie organizujeme s autormi filmu,  sudcami, politikmi aj odborníkmi, cielom je živá debata prítomných aj priestor pre otázky a komentáre divákov.  Maximálna kapacita každej akcie je 363 divákov, pozývame aj Slovákov žijúcich v zahraničí -  nerobíme geoblokaciu. Udalosť je unikátna a jej záznam nebude publikovaný.

Zuzana Piussi
Režisérka. Jej posledný film OČISTA  reflektuje niekoľko výrazných justičných prípadov, ktoré ilustrujú existujúce problémy. Otázkou situácie v justícii na Slovensku sa zaoberal aj jej film Nemoc tretej moci (2011). 

Katarína Javorčíková
Emeritná sudkyňa a členka Súdnej rady SR, autorka námetu filmu Očista. Dlohodobo sa zaoberá otázkami kvality súdnictva.

a ďalší hostia
Diskusií sa budú účastniť sudcovia, protagonisti filmu, experti, politici.

FILM OČISTA ZUZANY PIUSSI

Zuzana Piussi nadväzuje na svoj film Nemoc tretej moci (2011), v ktorom skúmala hlbokú koróziu slovenského súdnictva po tom, čo bolo formálne presunuté na paradoxne lepšiu inštitucionálnu úroveň – úplne oddelené od štátu a bola zavedená jeho samospráva. Tejto samosprávy sa však od začiatku zmocnil autoritatívny sudca Štefan Harabin a kumuláciou funkcií a dosadzovaním svojich ľudí na kľúčové pozície sa začal úpadok. Súdne procesy, ktoré nasledovali po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ukázali, že v uplynulom období nedošlo k zlepšeniu v súdnictve, čo sa odráža aj vo vnímaní jeho dôveryhodnosti verejnosťou. Ukázalo sa tiež, že kľúčovým problémom súdnictva nie je legislatíva alebo vybavenie súdov, ale personálne obsadenie tretej moci, ktorá sa v mnohých prípadoch vzdialila od spravodlivosti.

Súdnictvo je pilierom moci, ktorý zabezpečuje spravodlivosť v spoločnosti. Keď sa tento systém spochybní, spoločnosť a jednotlivci sú konfrontovaní s neistotou a mnohými prekvapeniami. Obsah zašifrovanej mobilnej aplikácie Threema Mariana Kočnera, jedného z hlavných aktérov prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, odhalil okrem iného rozsiahlu sieť korupčných väzieb v štátnej správe a súdnictve. Škandalózne odhalenia však priniesli aj nádej na reflexiu a očistu justičného systému. Slovensko je krajina s dlhodobou nedôverou v súdnictvo – film Očista ukazuje z prvej ruky korene, dôvody a otrasné prípady, ktoré sú základom týchto postojov. Zároveň pozorne sleduje boj na najvyšších úrovniach súdnictva a politiky o spôsoby a prostriedky nápravy…

Zuzana Piussi tematicky a chronologicky nadväzuje na svoj film Nemoc tretej moci (2011), v ktorom skúmala hlbokú koróziu slovenského súdnictva po tom, čo bolo formálne presunuté na paradoxne lepšiu inštitucionálnu úroveň – úplne oddelené od štátu a bola zavedená jeho samospráva. Tejto samosprávy sa však od začiatku zmocnil autoritatívny sudca Štefan Harabin a kumuláciou funkcií a dosadzovaním svojich ľudí na kľúčové pozície sa začal úpadok. Súdne procesy, ktoré nasledovali po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ukázali, že v uplynulom období nedošlo k zlepšeniu v súdnictve, čo sa odráža vo vnímaní jeho dôveryhodnosti verejnosťou. Ukázalo sa tiež, že kľúčovým problémom súdnictva nie je legislatíva alebo vybavenie súdov, ale personálne obsadenie tretej moci, ktorá sa v mnohých prípadoch vzdialila od spravodlivosti.

Fotogaléria: © VIRUSfilm