Pôvodná slovenská hra Otočte kone! získala v súťaži DRÁMA 2020 druhé miesto a Cenu Štátneho divadla Košice. Javisková vízia či režijný koncept, ako hru nazval sám autor a režisér Ján Mikuš, napokon dostala inscenačnú podobu v rámci projektu MEDZISCÉNA, ktorý prepája Štátne divadlo Košice a kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik. Veľkolepá javisková púť s početným hereckým ansámblom, živou hudbou a experimentálnymi postupmi prekračuje hranice divadla. Tematicky sa navracia a archivuje naše nedávne dejiny. Ústredným motívom, ako prezrádza podtitul inscenácie Smrť Jozefa Chovanca, je medializovaný prípad policajnej brutality a vraždy Jozefa Chovanca na letisku v Bruseli či výlet jedného z bývalých premiérov na operu do Drážďan. Odkaz na biblickú figúru svätého Pavla je spirituálnym metapríbehom, ktorý kontrastuje s menovanými udalosťami. Ich spojenie a režijné spracovanie ponúka podnetný (ne)divadelný zážitok.

SCENÁR A RÉŽIA Ján Mikuš DRAMATURGIA Lukáš Kopas ASISTENT RÉŽIE Peter Radkoff POHYBOVÁ SPOLUPRÁCA Zuzana Burianová HUDBA Patrik Korinok AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO Rado Sloboda ÚČINKUJÚ Zuzana Psotková, Zuzana Burianová, Lívia Michalčík Dujavová, Stanislav Pitoňák, Tomáš Diro, Jakub Kuka, Peter Raši, Daniel Wolczko, študenti Štátneho konzervatória v Košiciach: Šimon Širilla, Nina Štafuriková, Katarína Grohoľová, Karolína Šamajová, Šimon Kaiser, Filip Tomaščík, Juraj Štefanišin, Barbora Beňatinská, Zoja Kamila Durkajová HUDOBNÍ INTERPRETI Eduard Plachetka, Barbara Zita Fekete, Eva Marenčinová, Ivana Petrishak, Patrik Korinok PREMIÉRA 19. 11. 2022

Štátne divadlo Košice

ŠDKE vzniklo ako profesionálna trojsúborová scéna (činohra, opera/opereta, balet) v roku 1945. Divadlo svojou cieľavedomou koncepciou už od vzniku prispievalo k rozvoju divadelnej kultúry na východnom Slovensku. Umelecký vývin činohry výrazne ovplyvnil režisér Ján Borodáč, ktorý systematicky budoval súbor v duchu realistických režijných metód. Na spoluprácu v rámci všetkých troch súborov divadlo pravidelne pozýva významných hosťujúcich umelcov, v činohre to za posledné roky boli napríklad Diego de Brea, Ján Luterán či Braňo Mazúch. V súčasnosti hrá košický súbor na dvoch miestach – na Hlavnej scéne v budove z roku 1899, postavenej v neobarokovom štýle, a v komornejších priestoroch Malej scény, nachádzajúcich sa v neďalekom secesnom dome. Od septembra 2022 divadlo realizuje projekt s názvom MEDZISCÉNA, ktorý prepája Malú scénu ŠDKE a nezávislé kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik.


Tabačka Kulturfabrik

Unikátne kultúrne centrum, ktoré predstavuje otvorenú zónu pre umenie, kreativitu a spoluprácu v Košiciach, vzniklo v roku 2009 v tzv. starej Tabačke. Opusteným priestorom bývalej tabakovej továrne vdýchli nový život Peter Radkoff s tímom spolupracovníkov z občianskeho združenia Bona Fide. Tabačka sa odvtedy stala miestom na prezentáciu a produkciu rôznych žánrov súčasného umenia. Od roku 2007 je členom siete nezávislých kultúrnych centier v Európe Trans Europe Halles a od roku 2008 aj spoluzakladateľom siete nezávislých kultúrnych centier na Slovensku ANTÉNA.


Ján Mikuš
1984

Vyštudoval Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, odbor činoherná réžia v ateliéri Jozefa Kovalčuka a Arnošta Goldflama. Mikuš je režisér, herec, dramatik, zdravotný klaun a spoluzakladateľ kultúrneho centra Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši. Doposiaľ spolupracoval s viacerými slovenskými i českými divadlami. V Štátnom divadle Košice prvýkrát režíroval v roku 2013, keď inscenoval Shakespearovu komédiu Sen noci svätojánskej. V poslednom období píše a režíruje aj rozhlasové hry pre Rádio Devín RTVS.


MEDZISCÉNA Štátne divadlo Košice / Tabačka Kulturfabrik
Ján Mikuš: Otočte kone! (Smrť Jozefa Chovanca)
16.00 v design factory Jarovce na Námestí pri sýpke 1 /
LINKA MHD č. 91 , nástupná zastávka Most SNP - výstupná zastávka Píla /
SVK + ENG subtitles / od 15 rokov / 80 min bez prestávky
VSTUPENKY


Inscenácia je súčasťou programu festivalu Nová dráma/New Drama 2023.