Podoby saxofónu prezentujú nástroj saxofón ako plnohodnotný nástroj klasickej hudby, pretože je na Slovensku vnímaný prevažne ako jazzový nástroj. Jeho vynálezca Aldolphe Sax ho však cca. v roku 1843 skonštruoval práve pre účely klasickej hudby a kapiel hrajúcich pochodovú hudbu (jazz sa zrodil až o 50 rokov neskôr). Belgičan Sax chcel vytvoriť nástroj, ktorý by svojou farbou tvoril akýsi pomyselný most medzi dychovými a sláčikovými nástrojmi. Skladateľov uchvátil jeho zvuk už v prvých rokoch a L. Fančovič na koncerte prednesie skladby od obdobia neskorého romantizmu až po súčasné kompozície využívajúce nesmiernu variabilitu farieb a perkusívnych zvukov, ktoré sa dajú na saxofóne vyčarovať. K spolupráci na tomto projekte si prizval významného slovenského klavírneho virtuóza s medzinárodným pôsobením Jakuba Čižmaroviča a huslistku Janku Macíkovú.

Viac informácií: https://www.mskshe.sk/.../7295/-/60-hhj-podoby-saxofonu


𝑼́𝑪̌𝑰𝑵𝑲𝑼𝑱𝑼́:

  • Ladislav Fančovič - saxofón
  • Jakub Čižmarovič - klavír
  • Janka Macíková - husle

𝑷𝑹𝑶𝑮𝑹𝑨𝑴:

  • Jean - Baptiste Singelée: Fantázia pre barytónový saxofón a klavír, op. 60
  • Adolf Busch: Suita pre altový saxofón a husle
  • Erwin Schulhoff: Hot sonáta pre altový saxofón a klavír
  • Jevgenij Iršai: Ein Mensch verließ das Haus pre husle a barytónový saxofón
  • Viliam Gräffinger: Danza pre barytónový saxofón a klavír
  • Leon Stein: Trio Concertante pre husle, altový saxofón a klavír

𝑃𝑜𝑑𝑢𝑗𝑎𝑡𝑖𝑒 𝑧 𝑣𝑒𝑟𝑒𝑗𝑛𝑦́𝑐ℎ 𝑧𝑑𝑟𝑜𝑗𝑜𝑣 𝑝𝑜𝑑𝑝𝑜𝑟𝑖𝑙 𝐹𝑜𝑛𝑑 𝑛𝑎 𝑝𝑜𝑑𝑝𝑜𝑟𝑢 𝑢𝑚𝑒𝑛𝑖𝑎.


𝗟𝗮𝗱𝗶𝘀𝗹𝗮𝘃 𝗙𝗮𝗻𝗰̌𝗼𝘃𝗶𝗰̌ je uznávaný slovenský klavírny virtuóz a saxofonista s medzinárodným renomé. Jeho klavírna koncertná dráha je dobre známa, no poslednú dekádu sa profiluje aj ako uznávaný saxofonista klasickej hudby a raného jazzu. V r. 2022 ukončil magisterské štúdium hry na saxofóne na Fontys Academy of Music and Performing Arts v Holandsku pod vedením jednej z najväčších saxofónových osobností klasickej hudby, skladateľa a dirigenta Andreasa van Zoelena. Fančovič sa zaslúžil sa o vydanie prvého slovenského monografického CD venovaného saxofónovej tvorbe Nuclear Sax (2020), na ktorom okrem jeho saxofónového kvarteta Pressburg Saxophone Quartet účinkuje aj slovinský saxofonista Lev Pupis a samotný autor hudby Jevgenij Iršai. V r. 2020 vyšli vo vydavateľstve Naxos svetové premiéry skladieb Alexandra Rahbariho v podaní L. Fančoviča na saxofónoch - Symphonic Poem No. 9 ‘Nohe Khan’ pre sólový barytónsaxofón a orchester a Symphonic Poem No. 10 ‘Morshed’ pre C melody saxofón, harfu, marimbu, vibrafón, perkusie a spev (CD My Mother Persia vol. 3). V r. 2022 vyšiel vo vydavateľstve Pavlík Records album The Saxophone Connections, na ktorom predstavuje saxofón v rôznych podobách klasickej a súčasnej hudby v kombinácii s husľami, violončelom, fagotom, trúbkou či druhým saxofónom.

𝗝𝗮𝗸𝘂𝗯 𝗖̌𝗶𝘇̌𝗺𝗮𝗿𝗼𝘃𝗶𝗰̌ vyrastal v Kolíne nad Rýnom v známej hudobníckej rodine. Študoval u Prof. Karl-Heinza Kämmerlinga v Hannoveri, na Vysokej škole v Kolíne nad Rýnom v majstrovskej triede Prof. Pavla Gililova a absolvoval postgraduálne štúdium na Univerzite “Mozarteum” v Salzburgu u významného francúzskeho pedagóga Prof. Jaquesa Rouviera. Je víťazom a laureátom mnohých zahraničných súťaží (Japonsko, Nemecko, Taliansko). Ako šestnásťročný debutoval v Kolínskej Filharmóniipod taktovkou Jamesa Conlona a ako sólista odvtedy účinkval s početnými orchestrami (WDR Rundfunkorchester, Staatskapelle Halle, Westdeutsche Sinfonia, Norddeutsche Philharmonie Rostock, Bergische Symphoniker, Sinfonieorchester Aachen, Neubranderburger Philharmonie, Neue Philharmonie Westfalen, Nordwestdeutsche Philharmonie, Slovenská Filharmónia, Košická Filharmónia, Slovak Sinfonietta, Symfonický Orchester Slovenského Rozhlasu (SOSR), Sinfonia Varsovia, Orchestre Philharmonique de Liege, Korean Symphony Orchestra, Hwan Orchestra (Korea), Korean Chamber Orchestera, Rotterdam Philharmonic Orchestra ako i svetoznámy Chicago Symphony Orchestra. Spolupracoval s viac než dvadsiatkou dirigentov a viackrát absolvoval koncertné turné v Ázii (Kórea, Čína). Uskutočnil viacero nahrávok pre nemecký rozhlas - WDR, live CD s dielom S. Prokofieva bolo vydané vo Francúzsku. Jeho album s dielami R. Schumanna a F. Liszta, realizovaný pre spoločnosť BMG - Arte Nova Classics, vyvolal pozornosť odbornej kritiky, ktorá ho zaradila medzi najväčšie talenty svojej generácie. Ako prínos k "Mozartovmu roku" nahral Jakub Čižmarovič v roku 2006 jeho tri klavírne koncerty. V súčasnosti pôsobí aj ako pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení.

𝗝𝗮𝗻𝗸𝗮 𝗠𝗮𝗰𝗶́𝗸𝗼𝘃𝗮́ je absolventkou Konzervatória v Bratislave v triede Stanislava Muchu. V štúdiu hry na husliach pokračovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede prof. Františka Novotného, kde je v súčasnosti študentkou doktorandského štúdia. Jej repertoár sa v súčasnosti sústredí najmä na diela slovenských a českých autorov. Pôsobí v niekoľkých komorných zoskupeniach (husle-saxofón, husľové duo, husle a klavír), v rámci ktorých sa venuje predovšetkým interpretácii diel na Slovensku málo hrávaných autorov.