Festival Slovenské historické organy/Slovak historic organs je koncertnou prezentáciou historicky cenných organov, ktoré patria do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenskej Republiky. Tento festival medzinárodného významu je jedným z najstarších organových podujatí. Má za sebou 30 rokov činnosti, vyše stovky koncertov vo všetkých lokalitách Slovenska.

Ponuka koncertov 31. ročníka festivalu Slovenské historické organy/Slovak historic organs kontinuálne nadväzuje na tradíciu predstaviť unikátne historické organy z rozličných lokalít Slovenska. Každý z vybraných nástrojov, na ktorom odznie organový recitál je jedinečný z hľadiska estetiky, zvukovosti, architektonicko-výtvarného riešenia a umeleckého spracovania.

Na úvodnom festivalovom koncerte v Kežmarku zaznejú v podaní českej organistky Marty Wierzgoń dva vzácne historické organy, postavené v rozličnom období našej histórie. Dvojmanuálový organ Vavrinca Čajkovského (Laurentius Czeukowsky) z roku 1720, v Evanjelickom artikulárnom kostole, je čerstvo po pamiatkovej obnove. Zaznejú na ňom organové skladby ako napr. Tabulatúra Jána z Lublina, historicky vzácna zbierky klávesovej hudby zo 16. storočia. Interpretka začlenila do  programu aj českého skladateľa Jána K. Kuchařa a juhonemeckého autora Franza X. Murchhausera. Dramaturgická línia koncertu bude pokračovať v Novom evanjelickom a. v. kostole na organe firmy Gebrüder Rieger Jägerndorf op. 434 z roku 1984, ktorý predurčuje na interpretáciu diel z 19. storočia obdobia tvz. romantizmu. Takým dielom je Sonáta f mol č. 1 pre organ Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Johann Sebastian Bach je zrejme najviac hraným organovým skladateľom, v podaní Marty Wierzgoń zaznie Prelúdium a fúga c mol BWV 546. Menej známou skladbou, ktorá bude uvedené na koncerte, je transkripcia suity pre detský zbor z pera Petra Ebena - Air z cyklu Katonova múdrosloví, ktorú pre organ upravil Martina Kovařík.

Nasledujúci koncert festivalu:

Piatok 22. júl 2022, 19.00

TOMÁŠOV - ANDREJ HARINEK

Rímskokatolícky farský kostol sv. Mikuláša

VOĽNÝ VSTUP NA VŠETKY KONCERTY

Festival z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia

S finančným príspevkom: Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy / With a financial contribution of the Bratislava Self-governing Region and the Bratislava City Foundation

Mediálni partneri / Publicity partners: Hudobný život, Tv LUX, Rádio Devín, RTVS, Rádio Mária Slovensko, Kam do mesta, Citylife

Usporiadateľ: ORGANyBOF

www.festivalsho.sk