Kto by nepoznal miniatúrne postavičky, na ktoré sme sa v detstve tešili, nedočkavo sme rozbaľovali čokoládu, až sme sa dopracovali k notoricky známemu oranžovému vajíčku. A v ňom – prekvapenie!

Závan takejto nostalgie vám prináša výstava Svet detskej fantázie, ktorú môžete vidieť v Múzeu Andreja Kmeťa v termíne 18. 4. – 1. 10. 2023.

V rámci nej sa zoznámite so zbierkou hračiek z Kinder vajíčok, ktoré už viac ako 30 rokov zbiera Ľuboš Richtárech. Za ten čas už zhromaždil viac než 12 000 kúskov, pričom jeho kolekciu môžete doplniť aj vy.

Zdroj: SNM - Múzeum Andreja Kmeťa
A ako sa to vôbec celé začalo?

V roku 1946 bola založená firma Ferrero, ktorá produkovala známe cukrovinky ako Mon Cherri, Nutella, Duplo a ďalšie dobroty. Neskôr začala s produkciou výrobkov s detským prekvapením. A tak v roku 1974 vzniklo prvé Kinder vajíčko.

Od roku 1983 bol zavedený program so sériou ručne maľovaných figúrok a k tomu priložený papierik s vyobrazením celej série, aby zberateľ vedel, čo mu ešte chýba.

Druhú časť výstavy tvoria ilustrácie rozprávkových hrdinov pre malých aj veľkých z dielne Tomáša Dobríka. Vo svojom pracovnom živote sa venuje navrhovaniu detských ihrísk a oddychových zón do verejných priestorov. Orientuje sa predovšetkým na detský svet s dôrazom na hru, edukáciu a relax. Výstava zachytáva prierez jeho ilustračnej tvorby posledných rokov a ukazuje celý tvorivý proces od prvej idey, cez rôzne štádiá návrhov až po finálny produkt či realizáciu.