SNÁĎ SA Z KAŽDÉHO DOTYKU NEUMIERA.

Terezka hľadala niekoho, kto by jej rozumel, kto by jej bol podobný, kto by bol podľa jej predstáv. Takú osobu našla v Ivanovi. Cíti sa výnimočne, cíti sa vypočutá, cíti sa byť pre niekoho pekná a múdra. Medzi Terezou a Ivanom vznikne vzťah. Lenže Tereza má dvanásť a Ivan je jej päťdesiatročný učiteľ výtvarnej. O násilnom zneužívaní malého dievčaťa nemôže byť ani reč. Na prvý pohľad. Táto izba sa nedá zjesť nie je o láske a ani o chorej láske. Za „súhlasom” dieťaťa sa skrývajú výhody, ktoré nie sú zadarmo. A to nie je láska.

Inscenácia Táto izba sa nedá zjesť je dramatizáciou rovnomennej novely Nicol Hochholczerovej o vzťahu dospievajúceho dievčaťa k staršiemu mužovi. Autorka vychádzala z vlastnej skúsenosti a šokovala otvorenosťou, s akou odkrýva intímnu tému sexuálneho zneužívania. Režisér a autor dramatizácie Eduard Kudláč po inscenácii Naše fotky pokračuje v otváraní a šírení témy o sexuálnom zneužívaní detí. Text Nicol Hochholczerovej spracoval ako monodrámu, v ktorej sa herečka Iveta Pagáčová stáva rozprávačkou alebo sprievodkyňou v príbehu vzťahu malej Terezky s jej päťdesiatročným učiteľom. Tereza si ešte nedokáže uvedomiť, že sa ocitla uväznená v nezákonnom vzťahu s manipulátorom. Iveta Pagáčová sprevádza diváka obdobím Terezinho dospievania od jej 12 do 18 rokov. Skúma toxický vzťah od zaľúbenia sa až po postupné precitanie a porovnávanie vzťahu s inými chlapcami. Objektívne sleduje celý príbeh a odhaľuje Ivanove manipulatívne správanie a sprostredkováva divákovi slová jednotlivých postáv z príbehu. Tereza sa síce postupom šiestich rokov mení, ale existuje z toho toxického kolotoča cesta späť?


Nicol Hochholczerová (1999) pochádza z Rimavskej Soboty, študuje na katedre grafiky Akadémie umení v Banskej Bystrici. Ocenenia za prozaickú tvorbu získala v literárnych súťažiach Poviedka, Medziriadky, Literárny Kežmarok, Kukučínova Revúca a za knižnú ilustráciu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Novela Táto izba sa nedá zjesť je jej knižným debutom a bola zaradená medzi 10 najlepších kníh v cene Anasoft litera 2022.


Inscenácia obsahuje expresívne výrazy a je vhodná pre diváčky a divákov starších ako 15 rokov.

Dĺžka predstavenia: 70 minút bez prestávky.

Diváčky a diváci sedia na javisku Veľkej sály a stávajú sa tak súčasťou predstavenia.

V inscenácii je použitá hudba Petra Machajdíka z albumov NAMAH, ATENBURG a THE IMMANENT VELVET.


V online bulletine k inscenácii Táto izba sa nedá zjesť nájdete zaujímavé rozhovory s autorkou novely Nicol Hochholczerovou, s dramatizátorom a režisérom Eduardom Kudláčom, ako aj spracované články a rozhovory so Slávkou Karkoškovou, ktorá sa venuje výskumom v oblasti sexuálneho zneužívania detí. Link na online bulletin nájdete TU.


Premiéra: 07. 01. 2023

OSOBY A OBSADENIE
Účinkuje: Iveta Pagáčová

REALIZAČNÝ TÍM
Text: Nicol Hochholczerová
Dramaturgia: Daniela Brezániová
Scéna a kostýmy: Eva Kudláčová Rácová
Dramatizácia, výber hudby, réžia: Eduard Kudláč

BULLETIN
Kliknutím sem si stiahnete bulletin vo formáte PDF